Viaţa unui tânăr moştenitor al unei afaceri de zeci de milioane de euro în România. Ce trebuie să facă acesta pentru compania construită de familia lui

Autor: Ioana Matei Postat la 04 august 2026 24 afişări

Într-un business de familie, doar contractul de muncă îţi spune că ai un singur job, pentru că, în realitate, ajungi să porţi mai multe „pălării” în acelaşi timp. Aceasta este situaţia în care se găseşte şi Ionuţ Ungurenuş, care, la 24 de ani, este retail manager al afacerii de familie RadicStar, reprezentând a treia generaţie implicată în dezvoltarea afacerii. Care sunt celelalte roluri ale lui, dincolo de cel oficial, a povestit pentru cea mai recentă ediţie a anuarului 100 TINERI MANAGERI DE TOP.


Ionuţ Ungurenuş

Retail Manager, RadicStar

Vârstă: 24 de ani


„Mă implic în tot ce poate ajuta businessul şi în orice zonă în care simt că pot aduce valoare în plus. Atunci când este vorba de ceva al tău, inevitabil priveşti lucrurile mult mai personal şi simţi că responsabilitatea nu se termină odată cu programul de lucru”, spune Ionuţ Ungurenuş, reprezentant al celei de-a treia generaţii din familia fondatoare a RadicStar, companie specializată în producţia şi comercializarea preparatelor din carne. Înfiinţată în 1993 de tatăl Mirelei Ungurenuş şi de asociaţii săi şi dezvoltată apoi de Mirela şi Mihai Ungurenuş, compania a încheiat 2025 cu o cifră de afaceri de 160,2 milioane de lei, un profit de peste 8 milioane de lei şi 393 de angajaţi, continuând totodată un program de investiţii de peste 4 milioane de euro şi extinderea reţelei proprii la 23 de magazine.

Cine eşti profesional în afara funcţiei din LinkedIn? Ce altceva te defineşte, în afara profesiei?

Sunt o persoană orientată spre construcţie pe termen lung, care îşi asumă responsabilitatea şi caută constant să înveţe şi să înţeleagă mai mult. Dincolo de titulatura profesională, mă defineşte felul în care mă raportez la munca mea: relaţia cu ceea ce fac devine adesea una personală, nu doar profesională, iar asta mă face să privesc lucrurile cu mai multă implicare, grijă şi continuitate.

Care sunt cele trei roluri ale tale în prezent?

Primul rol, cel căruia i-am acordat cea mai multă atenţie de la venirea mea în companie, este legat de canalele de vânzare ale firmei, atât în comerţul tradiţional, cât şi în dezvoltarea şi coordonarea lanţului de magazine proprii. Al doilea rol ţine de zona de social media, unde încerc să aduc mai multă vizibilitate brandului şi o comunicare mai actuală, aliniată cu publicul de astăzi. Al treilea rol este acela de a aduce un input proaspăt, prin idei şi perspective noi şi printr-o abordare mai adaptată reali­tăţilor pieţei actuale.

CITITI MATERIALUL INTEGRAL AICI 

Urmărește Business Magazin

COVER STORY. 35 de ani de Electro-Alfa International. Cum s-a transformat un business din Botoşani într-o companie listată la bursă, cu perspective globale

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.