Marius Cara, head of EIB Group Office Romania: EIB Group a acordat anul trecut finanţări de peste 1,1 miliarde euro în România, mai ales în proiecte de infrastructură, dar în 2026 sunt câteva dealuri promiţătoare în energie

Autor: Roxana Rosu Postat la 25 februarie 2026 8 afişări

 Marius Cara, head of EIB Group Office Romania: EIB Group a acordat anul trecut finanţări de peste 1,1 miliarde euro în România, mai ales în proiecte de infrastructură, dar în 2026 sunt câteva dealuri promiţătoare în energie

EIB Group (Banca Europeană de Investiţii) a acordat anul trecut finanţări de peste 1,1 miliarde euro în România, mai ales în proiecte de infrastructură, dar şi pipeline-ul pe 2026 arată bine şi sunt câteva dealuri promiţătoare în energie, a declarat Marius Cara, head of EIB Group Office Romania în cadrul conferinţei ZF Power Summit 2026.

”Dacă e să mă refer la rezultatele noastre în general, pe 2025, la nivelul băncii suntem la acelaşi nivel de mărime ca şi în anii trecuţi, cu o pondere mai mare pe infrastructură. Infrastructura mare de transport a luat partea leului la noi, adică peste 1,1 miliarde euro, vorbim de autostrada A1, vorbim de finanţarea modernizării unor tronsoane de cale ferată. Dar pipeline-ul pe anul ăsta arată bine şi sunt câteva dealuri promiţătoare în energie”.

Marius Cara a explicat că EIB vine cu împrumuturi pe termen lung, cu un cost al împrumutului foarte scăzut, pentru că, la rândul ei, instituţia se împrumută ieftin de pe pieţele de capital.

”Dar venim şi cu disponibilitate de a diversifica paleta de produse. Anul trecut am participat în emisiunea de obligaţiuni a Electrica”.

Ce a mai declarat Marius Cara:

- Evident, asta se încadrează în criteriile noastre de a stabili piaţa de capital, pentru că adâncimea sau lipsa de adâncimea pieţei de capital este una din problemele finanţării în România.

- Şi la noi, cam ca la BERD, perioada de construcţia pipeline-ului este mai lungă, pentru că vorbim de tranzacţii cu perioada lungă de gestaţie, dar nu demult am semnat împreună cu BERD o finanţare pe solar, o finanţare complexă, o tranzacţie la care s-a lucrat mult.

 

 

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
finantare,
eib,
romania,
energie,
infrastructura
COVER STORY. Dincolo de boardroom. Cum arată hobby-urile femeilor lider din România?

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.