Carrefour lanseaza al treilea brand de magazin din Romania

Postat la 19 august 2009 30 afişări

Carrefour, primul grup de distributie din Europa si al doilea din lume a deschis supermarketul din Bistrita, la o noua adresa, in centrul comercial Winmarkt Magura sub numele Carrefour Market.

Spre deosebire de hypermarket, supermarketul Carrefour Market are o gama de produse mai restransa decat gama larga a hypermarketului (6.000 de articole, fata de aproximativ 50.000). Suprafata de vanzare (sub 1.000 m.p in medie) este redusa fata de spatiul comercial alocat hypermarketurilor (4.000 – 10.000 m.p.).

Carrefour Market este al treilea brand al retelei franceze pe piata romaneasca, unde opereaza hipermarketurile Carrefour si supermarketurile Carrefour Express.
Grupul Carrefour activeaza pe segmentul supermarketurilor din 2007, odata cu preluarea societatii Artima, care detine 21 de magazine in vestul Romaniei.

Operatorul Carrefour Romania a avut vanzari de 532 milioane euro (inclusiv TVA) in primul semestru al anului, in crestere cu 4,8% fata de perioada similara a anului trecut. Printre competitorii Carrefour pe segementul hypermarket se numara retelele Real, Cora, Auchan si Kaufland.
 

Urmărește Business Magazin

/actualitate/afaceri/carrefour-lanseaza-al-treilea-brand-de-magazin-din-romania-4780905
4780905
comments powered by Disqus

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.