Radu Miruţă:Proiectul româno-ucrainean privind dronele ar putea fi pus în practică în jumătate de an
Ministrul Apărării Radu Miruţă spune că proiectul româno-ucrainean privind producţia de drone ar putea fi pus în practică în jumătate de an.
Viitoarea fabrică de drone din România ar trebui să-şi actualizeze permanent tehnologia, a declarat la RFI ministrul Apărării, Radu Miruţă.
„Dacă fabrici nişte drone cu vârf de tehnologie astăzi, peste o jumătate de an s-ar putea să le foloseşti doar ca să spargi nuci cu ele, pentru că tehnologia de peste o jumătate de an va fi diferită, nu vei mai avea avantaj competitiv pe câmpul de luptă", explică vicepremierul.
Radu Miruţă spune că „specific pentru acest proiect este o condiţie suplimentară a celor de la Comisia Europeană, pe lângă proiectele noastre, cele 21 de proiecte prin SAFE, Comisia Europeană a zis: punem pe masă 200 de milioane de euro, dacă veţi reuşi să faceţi co-producţie de drone cu un partener ucrainean. Sigur că ne interesează şi acest proiect”.
Ministrul Apărării precizează că deocamdată au avut loc discuţii tehnice privind dronele ucrainene: „Am început discuţii concrete cu Ministerul Apărării ucrainean, pentru că acolo e o chestiune a Guvernului care o să acorde licenţe entităţii private care să vină să producă în România. Săptămâna trecută, după discuţiile pe care le-am avut cu ministrul Apărării din Ucraina, au venit 15 firme ucrainene în România. La Ministerul Apărării am avut discuţii cu aceste firme strict pe chestiuni tehnice.
Vrem să înţelegem ce caracteristici au dronele pe care aceste firme le pot produce într-un viitor parteneriat cu România".
Vicepremierul subliniază că nu MApN stabileşte companiile româneşti care se vor ocupa de proiectul dronelor: „Noi nu suntem deocamdată responsabili de bucata economică. Ştiu că a fost în spaţiul public o întreagă discuţie, de ce nu au participat şi firmele româneşti. Răspunsul nu poate să-l dea Ministerul Apărării. Ministerul Apărării a intrat în acest circuit pentru a afla cum arată dronele făcute de aceste firme şi care este interesul tehnic pentru dronele de care avem noi nevoie".
Întrebat care e viziunea sa în acest proiect al dronelor ucrainene, Radu Miruţă a răspuns: „Gândirea mea este ca armata română să fie mai mult implicată în acest proces, în sensul în care să se beneficieze de informaţiile care sunt exclusiv la nivel MApN. La nivel MApN există informaţii de la radare, de la tancuri, de la avioanele F-16. Esenţial în anul 2026 este să utilizezi inteligent toate aceste date, din analiza cărora să iei o decizie rapidă. Aceste informaţii nu sunt de a fi date oricui, aceste informaţii există la nivelul MApN şi eu cred că de acolo trebuie plecat, aceste informaţii să fie utilizate într-un mod securizat de MApN. Eu văd scenariul în care în diverse puncte din România, în care acum avem alte metode de apărare, să existe drone care să se ridice automat, atunci când o analiză software rapidă a tuturor acestor parametri de date să gestioneze comanda respectivă".
Ministrul Apărării estimează că proiectul dronelor poate fi concretizat în şase luni: "Estimarea mea este undeva la o jumătate de an. Din perspectivă software, lucrurile pot fi făcute mai repede, însă sigur, va dura un pic negocierea parametrilor comerciali".
Întrebat dacă acest proiect româno-ucrainean ar presupune existenţa unei fabrici de drone în România, Radu Miruţă a răspuns: „Doar atunci putem folosi suma de bani din SAFE pentru proiectul ăsta specific, să fie producţie în România, asta e condiţia de bază. Întrebarea e cu ce rămâne România după această producţie, în sensul în care specificul acestor drone este unul că sunt perisabile tehnologic. Dacă produci maşina de luptă şi o ţii în garajele MApN, este foarte în regulă nişte ani buni, dar dacă construieşti nişte drone cu vârf de tehnologie astăzi, peste o jumătate de an s-ar putea să le foloseşti doar ca să spargi nuci cu ele, pentru că tehnologia de peste o jumătate de an în domeniul ăsta va fi una atât de diferită faţă de cea de astăzi, încât nu vei mai avea avantaj competitiv pe câmpul de luptă (...). De asta, ceea ce trebuie să rămână sigur în România este pe lângă linie de producţie, capacitatea unor echipe de a produce să fie tot timpul actualizat cu tehnologia (...), o actualizare continuă, să ai o fabrică care să lucreze în permanenţă cu tehnologie de ultimă generaţie şi asta se întâmplă dacă ai fabrica, dacă ai nişte echipe implicate, dacă ai nişte produse care sunt testate pe front în Ucraina, dacă ai nişte oameni în România care preiau din capacităţile ucrainene şi din experienţa lor de a produce drone, care e un lucru mare".
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













