EURO 2016: România - Albania, de la 22:00, lupta pentru o victorie care să ne ducă în optimi! România nu a mai pierdut un meci disputat împotriva Albaniei de 68 de ani

Postat la 19 iunie 2016 98 afişări

România e la 90 de minute de o calificare în optimile Euro 2016, iar adversară va fi Albania, o echipă care nu a mai reuşit vreo victorie în faţa tricolorilor de peste 68 de ani. Trei puncte în partida de duminică seară ar aduce trupa lui Iordănescu la un total de patru, ce ne oferă şanse şi la ocuparea locului doi în grupă, dacă Elveţia pierde în faţa Franţei. Chiar dacă nu va urca pe locul doi, România are toate şansele să ajungă în optimi de pe locul trei, ca unul din cele mai bune locuri trei

1948 este anul ultimei victorii a Albaniei în faţa României, iar de atunci s-au mai disputat 15 partide în care tricolorii 11 victorii şi 4 remize. Egalul nu ne ajută însă duminică seară, chiar dacă ne-ar asigura locul trei. Cu doar două puncte, e imposibil să prindem primele patru poziţii în clasamentul locurilor 3.

Forţat şi de problemele de lot, Anghel Iordănescu pregăteşte o formulă mai ofensivă faţă de primele două partide de la Euro 2016 şi sunt şanse mari să-i vedem în teren din primul minut pe Lucian Sânmărtean şi Nicuşor Stanciu. Stelistul e sigur de titularizare după ce a fost menajat cu Elveţia, în timp ce o decizie în cazul lui Sânmărtean va fi luată şi în funcţie de starea medicală a lui Mihai Pintilii.

Am mai scris despre:
romania,
optimi,
albania,
tricolori,
EURO 2016
/actualitate/euro-2016-romania-albania-de-la-22-00-lupta-pentru-o-victorie-care-sa-ne-duca-in-optimi-romania-nu-a-mai-pierdut-un-meci-disputat-impotriva-albaniei-de-68-de-ani-15500267