Comisia Europeană anchetează Google sub suspiciunea că a folosit fără plată conţinutul editorilor şi al creatorilor YouTube pentru a-şi antrena inteligenţa artificială
Comisia Europeană a deschis o investigaţie formală pentru a stabili dacă Google a încălcat regulile europene de concurenţă prin utilizarea conţinutului publicat de editorii de presă online şi al materialelor video încărcate pe YouTube pentru antrenarea şi funcţionarea serviciilor sale de inteligenţă artificială generativă.
Comisia Europeană a deschis o investigaţie formală pentru a stabili dacă Google a încălcat regulile europene de concurenţă prin utilizarea conţinutului publicat de editorii de presă online şi al materialelor video încărcate pe YouTube pentru antrenarea şi funcţionarea serviciilor sale de inteligenţă artificială generativă.
Investigaţia va analiza dacă Google a impus condiţii inechitabile editorilor şi creatorilor de conţinut şi dacă şi-a acordat acces privilegiat la aceste materiale, dezavantajând astfel dezvoltatorii de modele AI concurente.
Comisia Europeană are două categorii de îngrijorări. Prima vizează utilizarea conţinutului editorilor web pentru serviciile AI Overviews şi AI Mode din rezultatele căutărilor Google. AI Overviews afişează rezumate generate de inteligenţa artificială deasupra rezultatelor organice, iar AI Mode este o funcţie de tip chatbot care răspunde conversaţional la întrebările utilizatorilor. Potrivit Comisiei, Google ar fi folosit conţinutul editorilor fără o compensaţie adecvată şi fără a le oferi posibilitatea de a refuza această utilizare. Mulţi editori depind de Google Search pentru trafic şi nu vor să rişte pierderea accesului la motor.
A doua categorie de îngrijorări vizează YouTube.
Creatorii de conţinut care încarcă materiale video pe platformă sunt obligaţi să acorde Google permisiunea de a le utiliza datele în diverse scopuri, inclusiv pentru antrenarea modelelor AI generative. Google nu remunerează creatorii pentru acest tip de utilizare şi nici nu le permite să încarce conţinut fără a accepta aceste condiţii. În acelaşi timp, dezvoltatorii concurenţi de modele AI nu au voie, conform politicilor YouTube, să utilizeze conţinutul platformei pentru antrenarea propriilor modele.
Dacă vor fi dovedite, practicile investigate ar putea constitui abuz de poziţie dominantă, interzis de articolul 102 din Tratatul privind funcţionarea Uniunii Europene.
„O societate liberă şi democratică depinde de media diversificată, de accesul deschis la informaţii şi de un peisaj creativ vibrant. Aceste valori sunt centrale pentru ceea ce suntem ca europeni. AI aduce inovaţie remarcabilă şi multe beneficii pentru oameni şi companii din Europa, dar acest progres nu poate veni în detrimentul principiilor aflate în centrul societăţilor noastre", a declarat Teresa Ribera, vicepreşedinte executiv al Comisiei Europene.
Nu există un termen legal pentru finalizarea investigaţiilor antitrust. Durata depinde de complexitatea cazului, de gradul de cooperare al companiilor investigate şi de exercitarea drepturilor de apărare.
Reacţia Google
Într-o declaraţie transmisă presei, un purtător de cuvânt al Google a criticat demersul Comisiei Europene. „Această plângere riscă să înăbuşe inovaţia pe o piaţă care este mai competitivă ca niciodată. Europenii merită să beneficieze de cele mai recente tehnologii şi vom continua să colaborăm îndeaproape cu industria de ştiri şi cu sectorul creativ pe măsură ce acestea fac tranziţia către era AI", a transmis compania.
Contextul mai larg: procese de copyright şi critici la adresa UE
Investigaţia vine într-un moment în care companiile care dezvoltă modele AI sunt date în judecată pentru încălcarea drepturilor de autor de către editori şi site-uri web. Perplexity, un motor de căutare bazat pe AI, a fost acţionat în instanţă de mai multe publicaţii, printre care The New York Times, Chicago Tribune, News Corp, New York Post, Merriam-Webster, Nikkei şi Reddit.
Investigaţia UE diferă însă de aceste procese. În multe cazuri, companiile media dau în judecată pentru a negocia acorduri de licenţiere a conţinutului cu firmele AI, în speranţa de a obţine compensaţii pentru creatori. Comisia Europeană urmăreşte să echilibreze condiţiile de concurenţă pentru companiile AI care rivalizează cu Google - care, potrivit unor analize citate de TechCrunch, beneficiază de poziţia sa dominantă pentru a-şi antrena modelele AI pe o porţiune semnificativ mai mare din internet decât concurenţii săi.
Demersul Comisiei vine în contextul criticilor constante din partea marilor companii tech şi a elitelor tehnologice americane la adresa modului în care Uniunea Europeană implementează reglementările pentru sectorul tech şi AI. Cu toate acestea, UE ia în considerare simplificarea regulilor privind inteligenţa artificială şi a propus amânarea implementării normelor pentru utilizarea AI în aplicaţii cu grad ridicat de risc.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













