UPDATE Inundaţii în centrul staţiunii Buşteni. Circulaţia pe DN1 este îngreunată

Autor: Mediafax Postat la 19 iulie 2026 28 afişări

UPDATE Inundaţii în centrul staţiunii Buşteni. Circulaţia pe DN1 este îngreunată

UPDATE:

ISU Prahova anunţă că la faţa locului intervine cu o autospecială de stingere şi o ambulanţă SMURD.

O femeie de 33 de ani a fost surprinsă de apă la intrarea în Buşteni dinspre Sinaia. Ea a fost ajutată iniţial de un cetăţean, apoi preluată de echipajul SMURD Sinaia şi este asistată medical în ambulanţă.

În acelaşi timp, pompierii intervin pentru evacuarea unor persoane rămase în autoturisme, în condiţiile în care precipitaţiile abundente au dus la acumulări importante de apă în mai multe zone ale staţiunii.

ŞTIREA INIŢIALĂ:

Ploile torenţiale au provocat inundaţii în centrul staţiunii Buşteni, judeţul Prahova, duminică, iar circulaţia pe DN1 este îngreunată din cauza acumulărilor de apă de pe carosabil. Echipajele de intervenţie acţionează pentru evacuarea apei şi sprijinirea persoanelor afectate.

Potrivit IPJ Prahova, au fost inundate mai multe străzi din zona centrală a staţiunii montane.

„La acest moment, pe DN1 (zona centrală), în oraşul Buşteni, sunt inundate mai multe străzi, fiind semnalate acumulări importante de apă care afectează circulaţia şi accesul în anumite zone”, au transmis poliţiştii.

Echipaje de intervenţie acţionează în teren pentru evacuarea apei şi sprijinirea persoanelor aflate în dificultate.

Poliţiştii le recomandă oamenilor să evite deplasările în zonele afectate, să nu încerce traversarea sectoarelor de drum inundate, fie pietonal, fie cu autoturismele, şi să respecte recomandările autorităţilor şi ale forţelor de intervenţie.

Judeţul Prahova se află sub avertizări Cod galben şi Cod portocaliu emise de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), care anunţă ploi torenţiale, vijelii şi descărcări electrice până luni.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
buşteni,
inundaţii,
dn1
COVER STORY. 35 de ani de Electro-Alfa International. Cum s-a transformat un business din Botoşani într-o companie listată la bursă, cu perspective globale

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.