Simona Halep s-a CALIFICAT în SEMIFINALE la Wimbledon. Românca a învins-o pe Sabine Lisicki cu 6-4, 6-0

Autor: Bogdan Stanescu Postat la 02 iulie 2014 106 afişări

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, o întâlneşte, miercuri, începând cu ora 14.00, în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, pe jucătoarea germană Sabine Lisicki, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 19.

UPDATE Un nou break pentru Halep şi un singur game până la un incredibil 6-0 contra lui Lisicki în setul 2

UPDATE 4-0 acum pentru Halep! Lisicki pare incapabilă să mai câştige un game în acest meci

UPDATEUn nou break pentru Halep! Românca are acum 3-0 în setul doi şi se apropie de o victorie entuziasmantă. De partea cealaltă, Lisicki pare să nu înţeleagă cum s-a schimbat atât de tare jocul de la 4-1 pentru ea în primul set

UPDATE Halep îşi câştigă serviciul şi ajunge la un procentaj extraordinar: 7 game-uri câştigate la rând

UPDATE Halep începe în forţă şi setul 2, cu un break! Pe parcursul game-ului, Lisicki a ratat incredibil un voleu simplu, executat atunci când se afla foarte aproape de fileu

UPDATERomânca îşi adjudecă primul set! 5 game-uri câştigate la rând de româncă, iar revenirea lui Halep trebuie să aibă un impact asupra psihicului jucătoarei germane

UPDATE Un nou break Halep! Românca revine spectaculos de la 1-4 şi e la un game distanţă de câştigarea primului set

UPDATE Halep îşi face serviciul şi egalează scorul. Românca şi-a îmbunătăţit clar jocul, iar Lisicki nu mai pare aceeaşi de la început

UPDATE Halep face break şi poate să egaleze pentru prima dată scorul în primul set. Hai, Simona!

UPDATE Românca mai face un game, dar trebuie să conteze şi pe serviciul adversarei

UPDATE Un nou game pentru Lisicki, la 15. Românca nu a avut ce să facă, Lisicki a servit şi a atacat foarte bine. Germanca are 4-1 în primul set

UPDATE Românca îşi adjudecă primul game, dar trebuie să îşi ridice nivelul jocului pentru a rămâne în set

UPDATE Lisicki se distanţează la 3-0 în primul set. Halep pare să nu se fi încălzit, la 30-30 a avut punctul în mână, însă a comis o greşeală neforţată. Lisicki a profitat şi şi-a câştigat imediat serviciul

UPDATE Românca îşi pierde serviciul după ce a salvat o minge de break. Lisicki joacă agresiv, în stilul ei caracteristic

UPDATE Germanca îşi adjudecă primul game, urmează la serviciu Halep

UPDATE Partida a început. Prima care serveşte este Sabine Lisicki

Meciul Halep - Lisicki va fi primul de pe terenul central de la All England Club.

Halep s-a calificat în sferturi după ce a învins-o, marţi, cu scorul de 6-3, 6-0, pe sportiva Zarina Dias din Kazahstan, poziţia 72 în ierarhia mondială. La rândul ei, Sabine Lisicki a învins-o, tot marţi, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4, pe Iaroslava Şvedova (Kazahstan), locul 65 WTA.

Calificarea în semifinale este recompensată cu 440.000 de lire sterline şi 780 de puncte WTA.