Saga aplicaţiilor de urmărire a populaţiei ia sfârşit în Germania: Merkel alege Deutsche Telekom şi SAP pentru a construi aplicaţia
Guvernul german a ales compania de software SAP şi gigantul Deutsche Telekom pentru a construi propria aplicaţie de urmărire a populaţiei, pe fondul pandemiei de Covid-19 – despre care autorităţile spun că este necesară pentru relaxarea restricţiilor, potrivit FT.
Dezvoltarea unei astfel de aplicaţii mobile trebuia să se finalizeze la mijlocul lunii aprilie, însă procesul s-a lovit de numeroase critici legate de siguranţa datelor şi intimitatea cetăţenilor.
Duminică, guvernul condus de Angela Mekel a renunţat la proiectul dezvoltat în ultimele săptămâni în favoarea unuia susţinut de Google şi Apple, ceea ce a pus presiune pe guvernul francez, întrucât dacă Franţa nu adoptă aceeaşi aplicaţie, nu va putea să monitorizeze corespunzător cazurile de coronavirus la graniţă.
Jens Spahn, ministrul Sănătăţii, a avertizat că aplicaţia Germaniei nu va fi valabilă decât peste câteva săptămâni.
Într-o declaraţie publică, compania SAP a anunţat că cele două companii vor face publice detaliile de design ale software-ului şi că aplicaţia va fi distribuită în final de Institutul Robert Koch – agenţia pentru Sănătate din Germania.
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe mediafax.ro
-
Războiul din Ucraina, ziua 91. Zelenski vrea discuţii cu Putin. Şeful administraţiei militare regionale din Doneţk: Armata rusă a intrat în Svitlodarsk. Steagurile ruseşti au fost deja arborate acolo. Atacuri cu rachete ruseşti asupra regiunii Dnipropetrovsk şi asupra regiunii Zaporizhzhia: numărul răniţilor a crescut la patru
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe monitorulpartidelor.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro