Războiul din Orientul Mijlociu se extinde pe pieţele financiare ale lumii: Bursele scad, aurul şi petrolul cresc, inflaţia revine. LIVE TEXT
Republica Moldova a declarat stare de alertă în sectorul energetic
Guvernul Republicii Moldova a decis miercuri să declare stare de alertă în sectorul energetic pentru o perioadă de 60 de zile.
Potrivit reprezentanţilor Guvernului de la Chişinău, este vorba de o măsură preventivă, luată pentru a proteja securitatea energetică a ţării şi pentru a garanta continuitatea aprovizionării cu produse petroliere pentru cetăţeni şi economie.
Donald Trump a ordonat administraţiei sale să „întrerupă toate relaţiile” cu Spania, ca represalii pentru refuzul ţării de a permite Statelor Unite să folosească baze militare spaniole pentru a ataca Iranul, scrie FT.
Preşedintele american a declarat marţi că Sir Keir Starmer „nu este Winston Churchill”, reiterând că „nu este mulţumit” de Marea Britanie după decizia iniţială de a nu permite forţelor americane să utilizeze baze britanice pentru lovituri împotriva Iranului.
Trump a spus marţi, în Biroul Oval, că „unele dintre ţările europene au fost de ajutor, iar altele nu” în campania SUA–Israel împotriva Iranului, lăudând Germania şi menţionându-l pe secretarul general al NATO, olandezul Mark Rutte, drept „fantastic”.
Fluxurile globale de aur şi argint sunt afectate puternic, după ce războiul din Orientul Mijlociu a dus la oprirea majorităţii zborurilor către şi dinspre Dubai, o situaţie care, potrivit traderilor, ar putea declanşa o volatilitate şi mai mare a preţurilor, care au înregistrat deja fluctuaţii puternice în acest an, scrie FT.
Dubai este un hub major pentru transportul de lingouri, reprezentând aproximativ 20% din fluxurile globale de aur anul trecut. Acestea includ atât aur extras în Africa şi apoi rafinat în Emiratele Arabe Unite, cât şi transporturi din Europa către Asia care tranzitează acest oraş.
Traderii şi analiştii spun că, dacă transporturile de aur şi argint vor fi perturbate pentru o perioadă mai lungă, acest lucru ar putea duce la creşterea preţurilor regionale pe pieţele asiatice şi la o volatilitate mai mare pentru metalele preţioase, care au înregistrat recent scăderi după pieţe „bull” istorice.
UPDATE ora 11:15 - Indicele BET creşte cu 1,3%, în timp ce acţiunile Hidroelectrica se apreciază cu 2,6%. Tranzacţiile trec de 40 mil. lei.
Bursa de la Bucureşti a început şedinţa de miercuri, 4 martie cu o creştere de 0,5% prin prisma indicelui BET, într-o zi în care pieţele europene au deschis de asemenea pe plus, cu un avans de 0,3% pentru indicele Stoxx 600. Evoluţia vine după o zi de marţi marcată de scăderi severe, când piaţa locală a pierdut 3,3%, înregistrând cea mai slabă şedinţă din august 2024.
Declinul de ieri a fost provocat de tensiunile din Orientul Mijlociu, care au dus la vânzări masive pe bursele externe şi la o creştere de 8% a preţului petrolului. Pe Wall Street, indicele volatilităţii VIX a urcat cu 26%.
Costurile la care România se împrumută pe pieţele internaţionale au crescut semnificativ în ultimele zile, ajungând miercuri dimineaţă la 6,7% pentru titlurile de stat pe 10 ani, după ce coborâse spre 6,2% la final de februarie.
Comparativ cu nivelul de marţi, dobânzile au crescut cu aproape 4%, respectiv 0,24 puncte procentuale.
Totuşi, costurile se menţin sub nivelul la care ajunseră în vara anului 2025, când dobânzile urcaseră până la 8,5%. La începului anului 2026, dobânzile erau undeva la 6,8%.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













