Fara FMI, cursul ar fi fost de 6 lei/€, adica ar fi urcat cu 67%
Un astfel de curs ar fi echivalat cu dezastrul: ratele la creditele in valuta ar fi devenit imposibil de platit, inflatia ar fi explodat prin scumpirea importurilor si a facturilor la utilitati
Daca nu ar fi imprumutat cele 12 miliarde de euro de la FMI in primavara, romanii ar fi trebuit sa faca fata unui curs de pana la 6 lei pentru un euro, sustin oficialii BNR. Practic, lipsa acordului ar fi insemnat o depreciere de pana la 67% pentru leu, de la un nivel de 3,6 lei/euro in toamna anului trecut. O astfel de depreciere ar fi facut aproape imposibila plata ratelor la creditele in valuta si ar fi scumpit toate produsele de import sau calculate in euro cu pana la 67%.
Cititi mai multe pe www.gandul.info
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












