100 Tineri manageri de top. Mădălina Ciobanu, director general al Asociaţiei Bucharest Running Club, asociat la Panda Squad şi asociat la Mimosas

Autor: Ioana Mihai-Andrei Postat la 18 august 2026 8 afişări

100 Tineri manageri de top. Mădălina Ciobanu, director general al Asociaţiei Bucharest Running Club, asociat la Panda Squad şi asociat la Mimosas

42 de ani


Mădălina Ciobanu are studii în cadrul Facultăţii de Limbi Străine şi al Facultăţii Româno-Americane, specializarea Integrare Europeană, completate de un master în Marketing şi Brand Management la Radboud University. Pasionată de călătorii, alimentaţie şi sport, este implicată în trei proiecte importante: director general al Asociaţiei Bucharest Running Club, unde activează de 18 ani, asociat în agenţia de evenimente şi producţie publicitară Panda Squad şi asociat în restaurantul Mimosas, un concept dedicat alimentaţiei integrale fără gluten.

1. Câte „joburi” ai, de fapt? Ce faci dincolo de rolul oficial?

În acest moment activez în trei roluri diferite, fiecare reprezentând o parte importantă din mine şi din parcursul meu profesional. De 12 ani sunt Director General în cadrul Bucharest Running Club, organizaţia sub umbrela căreia se desfăşoară cele mai importante evenimente de alergare urbană din România – OMV Petrom Bucharest Half Marathon şi Raiffeisen Bank Bucharest Marathon. De la an la an am văzut numărul participanţilor crescând constant, lucru care îmi aduce multă bucurie şi îmi confirmă că am contribuit la dezvoltarea unei comunităţi puternice a alergătorilor şi că are un impact real ceea ce facem.

În paralel, am dezvoltat Panda Squad, o agenţie de publicitate specializată în organizarea de evenimente şi producţie publicitară, un proiect care îmi oferă libertatea de a crea şi de a transforma ideile în experienţe memorabile. Iar în această primăvară mi-am văzut un alt vis devenit realitate. Am deschis Mimosas, un restaurant integral gluten-free, construit din dorinţa de a schimba percepţia că mâncarea fără gluten este fadă şi fără gust.

Fiecare dintre aceste trei „joburi” mă defineşte şi vorbeşte despre mine, Mădălina — despre pasiunea mea pentru sport, mişcare, frumos, creativitate şi un stil de viaţă sănătos.

2. Cine eşti profesional în afara funcţiei din LinkedIn? Ce altceva te defineşte, în afara profesiei?

Toate cele trei direcţii profesionale ale mele sunt, de fapt, o extensie firească a personalităţii mele. Sportul mă reprezintă pentru că sunt o persoană activă, disciplinată şi pasionată de mişcare şi de un stil de viaţă sănătos. Agenţia de publicitate s-a dezvoltat organic, din nevoile pe care le-am identificat în organizarea evenimentelor sportive, iar fiecare proiect nou îmi stimulează creativitatea şi dorinţa de a construi experienţe relevante pentru oameni. Mimosas a apărut dintr-o nevoie personală. Fiind intolerantă la gluten, am căutat mult timp în Bucureşti locuri specializate care să ofere produse sigure şi gustoase, însă opţiunile erau extrem de limitate. Atunci am realizat că această nevoie personală poate deveni şi o oportunitate de business, dar mai ales un spaţiu dedicat unei comunităţi care are nevoie de astfel de alternative.

Cred că mă defineşte cel mai mult faptul că încerc mereu să transform provocările în proiecte cu sens. Iar faptul că am alături parteneri care împărtăşesc aceeaşi viziune, face ca echilibrul între cele trei domenii să fie nu doar posibil, ci şi foarte motivant.

3. Care sunt cele trei roluri ale tale în prezent?

În prezent, activez în trei direcţii profesionale care se completează reciproc: sunt General Manager în zona de organizare şi coordonare de proiecte, Partener & Owner al agenţiei de publicitate Panda Squad şi Partener & Owner al Mimosas. Fiecare dintre aceste roluri îmi oferă oportunitatea de a lucra cu oameni diferiţi, de a construi proiecte creative şi de a îmbina partea de strategie cu cea de execuţie. În acelaşi timp, toate au un element comun: dorinţa de a crea experienţe autentice şi relevante pentru comunităţile cărora ne adresăm.

4. Ce înseamnă succes pentru tine astăzi: bani, timp sau opţiuni?

Pentru mine, succesul înseamnă să ai opţiunea de a-ţi folosi timpul aşa cum îţi doreşti şi să te poţi bucura de ceea ce construieşti, inclusiv din punct de vedere financiar. Nu (mai) sunt workaholică, îmi place să fiu foarte eficientă şi să mă şi bucur de realizările mele, mai ales prin călătorit. Cea mai mare relaxare şi bucurie mi-o aduce călătoritul.

Urmărește Business Magazin

COVER STORY. 35 de ani de Electro-Alfa International. Cum s-a transformat un business din Botoşani într-o companie listată la bursă, cu perspective globale

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.