6 din 10 şoferi folosesc telefonul la volan şi 7 din 10 pietoni trec strada neregulamentar
În România, 60% dintre şoferii români vorbesc la telefon fără handsfree şi peste 70% dintre pietoni traversează strada neregulamentar, arată un studiu dat luni publicităţii de Asociaţia pentru Promovarea Asigurărilor – ApPA.
Sondajul, realizat în cadrul campaniei naţionale de siguranţă şi prevenţie rutieră „Fii treaz la volan!”, arată că 32% din şoferi vorbesc la telefon (în timpul mersului) rar, doar atunci când apar urgenţe, 20% vorbesc la telefon fără handsfree din când în când, iar 8%, aproape la fiecare călătorie cu vehiculul.
Mai mult, aproape 40% trimit mesaje text atunci când se află la volan (21% - rar, când apar urgenţe, 13% - din când în când, 4% - aproape la fiecare călătorie cu autovehiculul) şi aproape 20% au condus sub influenţa alcoolului cel puţin o dată.
Citiţi mai multe pe www.mediafax.ro
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












