Zeci de gospodării inundate, copaci doborâţi şi porturi închise în Constanţa

Autor: Rares Mustata Postat la 08 octombrie 2025 17 afişări

Ploile torenţiale şi vântul puternic din ultimele ore au provocat pagube în 30 de localităţi din 14 judeţe şi în Capitală. Zeci de case şi curţi au fost inundate, iar mai mulţi copaci au fost doborâţi, inclusiv pe Drumul Naţional 1, unde circulaţia este blocată la Otopeni.

Zeci de gospodării inundate, copaci doborâţi şi porturi închise în Constanţa

În urma fenomenelor hidrometeorologice severe înregistrate în noaptea de marţi spre miercuri, au fost afectate 30 de localităţi din 14 judeţe, Argeş, Brăila, Buzău, Caraş-Severin, Constanţa, Călăraşi, Dâmboviţa, Galaţi, Giurgiu, Ialomiţa, Ilfov, Prahova, Teleorman şi Tulcea, precum şi municipiul Bucureşti.

Pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din 12 imobile (şapte case, trei subsoluri de bloc şi două instituţii publice), două anexe gospodăreşti şi 25 de curţi.

De asemenea, au fost degajate elemente de construcţie de la şase clădiri şi 35 de copaci căzuţi, care au avariat 22 de autoturisme.

Un copac s-a prăbuşit pe Drumul Naţional 1, în localitatea Otopeni, pe sensul către Ploieşti, blocând circulaţia.

Echipajele ISU Bucureşti-Ilfov acţionează pentru eliberarea carosabilului.

Vântul puternic a determinat suspendarea manevrelor în toate porturile din judeţul Constanţa.

Ministerul Afacerilor Interne a anunţat că forţele de intervenţie rămân mobilizate în teren pentru sprijinirea populaţiei şi gestionarea rapidă a oricăror situaţii de urgenţă.

Situaţia este monitorizată permanent, iar autorităţile sunt pregătite să adopte măsuri suplimentare în funcţie de evoluţia fenomenelor meteo.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
furtuni,
cod roşu,

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.