Topul afacerilor din semestrul I e dominat de servicii şi comerţ, doar 4 sectoare pe minus
Majoritatea sectoarelor în care cifrele de afaceri au crescut cel mai mult în semestrul I 2018 aparţin categoriilor comerţ şi sevicii; 33 de sectoare au crescut cu două cifre (cu peste 10%) şi doar 4 au ieşit pe minus, dintr-un total de 75 de domenii din economie analizate de MEDIAFAX.
Aşezate în ordine descrescătoare, evoluţiile cifrelor de afaceri raportate de Institutul Naţional de Statistică - INS - pentru perioada ianuarie-iunie 2018 arată maxime de +56% în activităţile de servicii anexe extracţiei, de +35,9% în transporturile aeriene şi de +35,4% în serviciile informatice.
Urmează un grup de 7 domenii cu creşteri de peste 20% - în ordine: repararea de maşini şi instalaţii, comerţul angro cu produse agricole şi animale vii, cocseriile şi rafinăriile, industria chimică, comerţul cu motociclete, comerţul online şi serviciile-suport pentru întreprinderi.
Citiţi mai multe pe www.mediafax.ro
Urmărește Business Magazin

Citeşte pe Alephnews
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe mediafax.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe prosport.ro
-
FOTO. Mihaela Rădulescu, fabuloasă în costum de baie! Cum arată la 53 de ani
TACATACA.PROSPORT.RO
Citeşte pe Gandul.ro
Citeşte pe monitorulpartidelor.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro