Taxa de 25 de lei pentru coletele din afara Uniunii Europene, pe care o vor plăti clienţii, a intrat în vigoare de la 1 ianuarie. Cât ar putea încasa guvernul

Autor: Ziarul Financiar Postat la 05 ianuarie 2026 21 afişări

Taxa de 25 de lei pentru coletele din afara Uniunii Europene, pe care o vor plăti clienţii, a intrat în vigoare de la 1 ianuarie. Cât ar putea încasa guvernul

Taxa de 25 de lei pentru coletele din afara Uniunii Europene cu o valoare declarată de sub 150 de euro, pe care o vor plăti clienţii, a intrat în vigoare de la 1 ianuarie. 

Anul trecut, circa 78 de milioane de colete venite din Asia, prin platformele Shein, Temu, Trendyol şi altele, au ajuns în România, majoritatea având o valoarea sub 150 de euro. Guvernul vrea introducerea unei taxe de 25 de lei pentru fiecare colet cu o valoare de sub 150 de euro, ceea ce ar înseamna că statul ar putea colecta anual circa 1,9 miliarde de lei, potrivit estimărilor făcute de ZF. Guvernul vrea introducerea unei taxe de 25 de lei pentru fiecare colet cu o valoare de sub 150 de euro şi se aşteaptă la venituri la bugetul de stat de circa 1,3 mld. lei din această măsură.

Impactul nu ar fi doar la nivelul bugetului de stat, dar ar reduce efectele negative pe care aceste platforme îl au asupra producătorilor şi comercianţilor locali.

Cristian Pelivan, director executiv Asociaţia Română a Magazinelor Online (ARMO), spune că această taxă va fi doar un pas şi nu rezolvă complet problema.

„În continuare există problema nerespectării legislaţiei privind protecţia consumatorilor. Aceste platforme vor continua să vândă produse care nu sunt conforme, care conţin substanţe toxice.

Trebuie luate măsuri şi în această direcţie. Taxa trebuie să se aplice tuturor coletelor extracomunitare cu valoare declarată sub 150 de euro, indiferent că ea aterizează la Budapesta sau la Oradea”, spune Cristian Pelivan.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
colete,
taxa

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.