Steaua s-a calificat în grupele Ligii Europa, după meciul cu ŢSKA Sofia - scor 1-1 (VIDEO)

Postat la 25 august 2011 9 afişări

Formaţia Steaua Bucureşti s-a calificat în grupele Ligii Europa, în urma remizei, scor 1-1 (0-0), din meciul de joi cu ŢSKA Sofia, din deplasare, din manşa secundă a play-off-ului competiţiei, după ce în tur se impusese, scor 2-0.

Golurile au fost marcate de Cristian Tănase, pentru Steaua, în minutul 73, şi Michel Platini, pentru ŢSKA, în minutul 83.

Partida dintre ŢSKA şi Steaua a fost întreruptă de mai multe ori din cauza altercaţiilor dintre jucătorii celor două echipe, dar şi a scandărilor din tribune. Fanii bulgari au strigat de mai multe ori către români "ţiganii, ţiganii". Antrenorul israelian al Stelei, Roni Levi, a mers personal în dreptul fanilor români pentru a-i linişti.

La meciul din Bulgaria au asistat aproximativ 30.000 de suporteri ai echipei ŢSKA Sofia, fanii stelişti fiind în număr de 300.

Faza golului lui Tănase:

În meciul tur, Steaua obţinuse victoria cu 2-0 contra bulgarilor.

Rezultatele din celelalte meciuri de calificare ale echipelor româneşti pentru grupele Ligii Europa:

Dinamo - Vorskla Poltava 2-3 (calificare ratată, rezultat în tur 1-1)

Gaz Metan Mediaş - Austria Viena 1-0 (calificare ratată, în tur 1-3)

Rapid - Slask Wroclaw 1-1 (calificare reuşită, rezultat în tur 1-0)

Sparta Praga - FC Vaslui 1-0 (calificare reuşită, rezultat în tur 0-0).

/actualitate/steaua-s-a-calificat-in-grupele-ligii-europa-dupa-meciul-cu-tska-sofia-scor-1-1-video-8655671