Steaua A RATAT calificarea în grupele Ligii Campionilor, pierzând în faţa formaţiei Ludogoreţ Razgrad

Autor: Traian Terzian, Paula Rusanu Postat la 28 august 2014 28 afişări

Echipa Steaua a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor, după executarea loviturile de departajare, scor 5-6, în poarta formaţiei bulgare Ludogoreţ Razgrad apărând fostul fundaş dinamovist Cosmin Moţi, care a parat două penaltiuri şi a înscris un gol de la 11 metri.

În urma acestei eliminări, Steaua Bucureşti va evolua în grupele Ligii Europa.

În tur, Steaua s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, cu acelaşi rezultat reuşind să se impună şi bulgarii în retur, după 120 de minute.

În meciul de la Sofia, unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Wanderson, în minutul 90. Acesta a reluat din voleu, de la marginea careului mare, o minge respinsă după un corner şi a înscris imparabil.

În minutul 52, un suporter a intrat pe teren purtând pe umeri steagul Bulgariei. El a fost imediat reţinut de stewarzi şi scos în afara gazonului.

În minutul 63, Szukala a trimis cu capul din 8 metri, dar portarul Stoianov a respins balonul în bară.

În minutul 119, Stoianov l-a faultat în poziţie de ultim apărător pe Varela şi a primit direct cartonaşul roşu. Ludogoreţ Razgrad efectuase toate schimbările, astfel că în poarta bulgarilor a intrat fundaşul Cosmin Moţi.

Primul penalti a fost executat de Moţi, care a înscris, el apărând apoi două şuturi, ale steliştilor Pârvulescu şi Râpă.

Pentru Steaua au marcat la loviturile de departajare Keşeru, Szukala, Ad. Popa, Varela şi Prepeliţă. Pentru Ludogoreţ au înscris Moţi, Hamza, Junior Caicara, Marcelinho, Diakov şi Fabio Espinho, iar Wanderson a ratat.

Ludogoreţ Razgrad: Stoianov - Junior Caicara, Terziev, Moţi, Minev - Diakov, Fabio Espinho - Misidjan (Wanderson '85), Marcelinho, M. Aleksandrov (Dani Abalo '77) - Bezjak (Hamza '77). Antrenor: Georgi Dermendjiev.

Steaua Bucureşti: Arlauskis - Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici (Pîrvulescu '67) - Prepeliţă, Breeveld - Ad. Popa, Sânmărtean (Filip '83), Tănase (Stanciu '5) - Keşeru. Antrenor: Constantin Gâlcă.

Cartonaşe galbene: Terziev '40, Moţi '57, Diakov '62, Stoianov '73, Bezjak '76 / Latovlevici '60, Varela '64, Breeveld '72, Pîrvulescu '89, Prepeliţă '100.

Cartonaş roşu: Stoianov '119.

Arbitri: Alberto Undiano Mallenco (central) - Roberto Diaz Perez del Palomar, Juan Yuste (asistenţi) - Carlos Gomez, Javier Estrada (asistenţi suplimentari) - Pau Cebrian Devis (rezervă) - toţi Spania.

La partida de la Sofia au fost prezenţi aproximativ 2.000 de suporteri stelişti.

Tragerea la sorţi a grupelor Ligii Europa va avea loc vienri, la ora 14.00.

Desfăşurarea meciului:

Echipa Steaua a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor, după executarea loviturile de departajare.

Minutul 120: Meciul a ajuns la loviturile de departajare.

Minutul 120: Stoianov este înlocuit de românul Cosmin Moţi.

Minutul 118: Portarul echipei bulgare, Stoianov, este eliminat pentru un fault din poziţia de ultim apărător la Varela.

Minutul 90: Meciul va intra în prelungiri, scorul la general fiind 1-1.

Minutul 90: Bulgarii înscriu după un corner. Autorul golului Wanderson.

Minutul 65: Cea mai mare ocazie ratată de Steaua în această repriză. Centrare în careul lui Ludogoreţ din lovitură liberă, Szukala reia cu capul şi loveşte bara din stânga lui Stoianov

Minutul 50: Bulgarii sunt tot mai periculoşi. Steaua a ieşit o singură dată din propria jumătate. Principalul pericol vine de pe partea stângă, acolo unde Latovelvici este absent

Minutul 45: Debutul reprizei a doua.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 40: Ocaziile s-au succedat în contul echipei Ludogoreţ, fără însă a fi deschis scorul.

Minutul 21: Sânmărtean a driblat 4-5 jucători de la Ludogoreţ, a intrat în careu, dar a tras în plasa laterală

Minutul 4: Cristi Tănase s-a accidentat  şi a fost schimbat cu Nicolae Stanciu.

Minutul 1: A început prima repriză.

Echipele de start:

Ludogoreţ Razgrad: Stoianov - Junior Caicara, Terziev, Moţi, Minev - Diakov, Fabio Espinho - Misidjan, Marcelinho, Aleksandrov - Bezjak. Antrenor: Georgi Dermendjiev.

Steaua Bucureşti: Arlauskis - Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepeliţă, Breeveld - Ad. Popa, Sânmărtean, Tănase - Keşeru. Antrenor: Constantin Gâlcă.

În tur, Steaua a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

Am mai scris despre:
FOTBAL,
STEAUA,
ECHIPE
/actualitate/steaua-a-ratat-calificarea-in-grupele-ligii-campionilor-pierzand-in-fata-formatiei-ludogoret-razgrad-13158639