Schimbare la 180 de grade: După ce ieri Donald Trump l-a numit „ratat” pe Jerome Powel, şeful Fed, şi au apărut zvonuri că preşedintele SUA caută să îl concedieze, şeful de la Casa Albă s-a răzgândit şi spune că nu are nicio intenţie în această privinţă

Autor: Iulian Tenchiu Postat la 23 aprilie 2025 17 afişări

Schimbare la 180 de grade: După ce ieri Donald Trump l-a numit „ratat” pe Jerome Powel, şeful Fed, şi au apărut zvonuri că preşedintele SUA caută să îl concedieze, şeful de la Casa Albă s-a răzgândit şi spune că nu are nicio intenţie în această privinţă

Donald Trump a declarat că nu are „nicio intenţie” de a-l concedia pe preşedintele Rezervei Federale, Jay Powell, după ce indicaţiile că l-ar putea demite au declanşat o nouă scădere pe burse, scrie Financial Times.

Preşedintele a criticat în mod repetat refuzul preşedintelui Fed de a reduce ratele dobânzilor, iar săptămâna trecută a semnalat că crede că l-ar putea demite pe Powell înainte ca mandatul său la conducerea băncii centrale să se încheie în mai 2026.

Trump şi-a reiterat plângerile potrivit cărora Fed trebuie să reducă costurile de împrumut cu ocazia conferinţei de presă din Biroul Oval de marţi şi a adăugat:

 costul de împrumut în comentariile din Biroul Oval de marţi după-amiază, el a adăugat:

„Nu vreau să vorbesc despre asta pentru că nu am nicio intenţie de a-l concedia”.

Comentariile ar părea să pună capăt speculaţiilor că preşedintele Fed va fi demis în curând.

Urmărește Business Magazin

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.