Rafila: Proiectul Ordonanţei Trenuleţ are o componentă inacceptabilă

Autor: Andreea Tobias Postat la 23 decembrie 2025 11 afişări

Fostul ministru al Sănătăţii, Alexandru Rafila, susţine că proiectul Ordonanţei Trenuleţ are o componentă inacceptabilă.

Rafila: Proiectul Ordonanţei Trenuleţ are o componentă inacceptabilă

„Proiectul Ordonanţei Trenuleţ prezentat de către Guvern are o componentă care este inacceptabilă din punct de vedere profesional, dar şi din punctul meu de vedere, ca preşedinte al Comisiei de sănătate, din Camera Deputatilor”, transmite Rafila.

Potrivit fostului ministru, proiectul amână cu un an aplicarea unei măsuri care ducea la mărirea punctului pentru medicii care lucrează în ambulatoriile de specialitate.

„Cred că trebuie să nu uităm două lucruri destul de importante. În primul rând, această categorie de medici reprezintă un procent semnificativ din totalul medicilor din România - circa 20%. Sunt 10.000 de medici care lucrează în ambulatorii. În al doilea rând, nu poţi să plăteşti un medic specialist din ambulatorii cu 60% din valoarea punctului care este oferită medicilor de familie şi ulterior să spui că vrei să faci o reformă a serviciilor de sănătate, în condiţiile în care reducerea serviciilor spitaliceşti sau impactului financiar al serviciului spitalicesc nu se poate face decât dacă dezvoltăm serviciile ambulatorii, aşa cum bine a spus Ministerul Sănătăţii”.

Rafila susţine că nu poţi să dezvolţi serviciile ambulatorii şi să menţii o subfinanţare a unui sector extrem de important, în asigurarea nu numai serviciilor medicale de rutină, dar şi a serviciilor preventive, „pentru că discutăm că vrem să facem şi prevenţia şi vrem să ţinem şi medicii în ţară”.

Toate aceste lucruri - respectiv schimbarea piramidei serviciilor, dezvoltarea serviciilor preventive, menţinerea medicilor în ţară - nu se pot face decât dacă această categorie de medici sunt plătiţi aşa cum a existat cadrul legal stabilit, măcar cu 6,5 lei punctul faţă de 5 lei, cât este în momentul de faţă, o altă mărire urmând să fie făcută peste un an.

Prorogarea cu un an de zile nu face altceva decât să facă imposibilă orice reformă în domeniul serviciilor de sănătate şi aici cred că trebuie foarte serios discutat atât în cadrul Guvernului cu Ministerul Sănătăţii, cât şi în cadrul Parlamentului.

„De altfel, această ordonanţă va ajunge şi în Parlament şi eu nu voi susţine o astfel de poziţie”, arată fostul ministru.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
rafila,
ordonanţa trenuleţ,

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.