Oamenii preşedintelui Donald Trump: Sean Duffy, secretar al transporturilor, cel care are misiunea de a reface infrastructura învechită a Americii

Autor: Catalina Apostoiu Postat la 22 aprilie 2025 24 afişări

Sean Duffy a călătorit ca oficial guvernamental cu metroul din New York şi a supravieţuit. Fost con­gressman şi gazdă Fox News, el a fost ales de preşedintele SUA Donald Trump cel de-al 21-lea secretar pen­tru transporturi al SUA.

Oamenii preşedintelui Donald Trump: Sean Duffy, secretar al transporturilor, cel care are misiunea de a reface infrastructura învechită a Americii

Sean Duffy a călătorit ca oficial guvernamental cu metroul din New York şi a supravieţuit. Fost con­gressman şi gazdă Fox News, el a fost ales de preşedintele SUA Donald Trump cel de-al 21-lea secretar pen­tru transporturi al SUA. Acesta a preluat conducerea unui minister în plină expansiune, responsabil pentru autostrăzile, căile ferate şi transpor­tul aerian ale ţării. 

Acesta are peste 55.000 de an­ga­jaţi şi cheltuie zeci de miliarde de dolari anual, supervizează autostră­zile, căile ferate şi spaţiul aerian al SUA şi stabileşte standardele de siguranţă pentru trenuri, maşini şi camioane.

În timpul confirmării sale, Duffy, în vârstă de 53 de ani, s-a angajat să prioritizeze reforma în domeniul in­frastructurii, siguranţa traficului ae­rian şi restrângerea reglementă­rilor în linie cu agenda lui Trump. Potrivit preşedintelui, acesta îşi va folosi experienţa şi relaţiile acumulate de-a lungul anilor în Congresul american pentru „menţinerea şi reclădirea in­frastructurii ţării noastre şi înde­plinirii misiunii noastre de a aduce epoca de aur a călătoriilor, concen­trându-se pe siguranţă, eficienţă şi inovaţie“.

Duffy, fost congressman de Wis­consin, a promis avioane Boeing mai sigure, mai puţine reglementări şi ajutor pentru companiile americane în dezvoltarea de maşini autonome.

China a fost menţionată de mai multe ori de Duffy în timpul audierii pentru confirmarea sa drept ame­ninţare la adresa dezvoltării de către SUA a tehnologiei self-driving.

„Fără reguli clare, sau un amal­gam de reguli de la stat la stat, ne plasăm în spatele ţărilor care permit inovatorilor să se extindă şi să creas­că“, a declarat acesta. „Suntem în competiţie directă cu China“.

Duffy este fost star reality TV şi unul dintre cei mai vizibili susţinători ai lui Trump pe reţelele de televi­ziune prin cablu. 

Acesta a fost congressman timp de aproape nouă ani, membru al Comitetului pentru servicii financiare şi preşedinte al subcomitetului pentru asigurări şi locuinţe. 

A părăsit Congresul în 2019, devenind co-gazdă al emisiunii „The Bottom Line“ pe Fox Business. Duffy nu are aproape niciun fel de experienţă în domeniul transporturilor. 

În ultimii patru ani, infrastructura Americii s-a îmbunătăţit, însă doar într-o mică măsură, notează CNN.

Un raport recent al American Society of Civil Engineers (ASCE) a acordat SUA nota generală C, o îmbunătăţire uşoară faţă de C- din 2021 şi notele constante D emise de la începutul testărilor din 1998. Cea mai mare notă a fost acordată porturilor.

Raportul indică însă că SUA au nevoie în continuare de investiţii substanţiale.

În timpul campaniei sale prezidenţiale, Trump a promis să redea măreţia New York-ului cu investiţii masive. Potrivit USA Today, Trump s-a plâns că „metrourile noastre sunt murdare şi nesigure“, angajându-se să le „redea frumuseţea“. „Vom face tot ce e necesar pentru a ne repara drumurile şi podurile“, a adăugat acesta.

Urmărește Business Magazin

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.