O ţară şi-ar putea schimba numele. Măsura, propusă de preşedinte pentru a scăpa de trecutul colonial
Preşedintele filipinez Rodrigo Duterte a spus, la o ceremonie ţinută în provincia Maguindanao, că ţara pe care o conduce ar trebui să renunţe la numele de Filipine care i-a fost dat în secolul al XVI-lea de exploratori spanioli în onoarea regelui Filip al II-lea.
„Într-o zi îl vom schimba”, a declarat Duterte, potrivit publicaţiei Philippine Star. Şeful statului a sugerat că ţara ar trebui să se numească Maharlika, numele unei foste clase de războinici din societatea Tagalog, care a prosperat înainte dinainte de colonizarea spaniolă.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












