Industria în care inteligenţa artificială face ravagii în rândul tinerilor candidaţi. Posturile pentru juniori sunt lovite în plin pentru că roboţii se miscă mai rapid şi eficient VIDEO
Piaţa muncii din România traversează în 2025 un moment delicat, cu presiuni tot mai mari asupra angajărilor şi creşterii salariilor în mai multe sectoare. În timp ce unele industrii întâmpină o scădere a cererii pentru noi angajaţi, sectorul IT continuă să fie un punct de interes strategic pentru companii şi investitori. Sorina Donisa, CEO în cadrul companiei de resurse umane Prohuman APT, subliniază că transformările tehnologice cum ar fi inteligenţa artificială, deşi ajută companiile să performeze mai bine, lovesc în acelaşi timp în forţa de muncă. Cei mai afectaţi în această privinţă sunt tinerii care aspiră la posturi de juniori în IT, pentru că AI-ul deja este capabil să realizeze task-urile pe care un tânăr angajat le-ar primi.
„Din păcate, ceea ce vedem la nivel de joburi mai junioare şi aici, din păcate, sunt afectaţi tinerii, e că foarte multe roluri care erau preluate de către tineri înainte acum pot fi făcute de inteligenţa artificială şi atunci toată industria IT încă de la finalul anului 2023 a început să sufere, iar noi am văzut asta poate mai pregnant anul trecut, spre final. Anul acesta deja ne-am obişnuit cu ideea că în zona de IT se fac reduceri şi am văzut şi care sunt anunţurile făcute de marile companii de IT la nivel global” a declarat Sorina Donisa la ZF Live.
Sorina Donisa subliniază că tehnologia va reduce totodată şi numărul de posturi în zona developeri pentru că tehnologia de astăzi este deja capabilă să scrie linii de cod la un nivel acceptabil. Pe de altă parte, CEO-ul Prohuman APT, atrage atenţia că inteligenţa artificială nu va duce doar la eliminarea joburilor ci şi la formarea unor roluri noi, evoluţie care ar trebui să fie dublată de programe de specializare în domeniul AI, care astăzi lipsesc.
„Eu sper că este doar o stagnare din punctul meu, pentru că n-o să mai avem tot felul de developeri. În momentul de faţă, codul poate fi scris şi cu ajutorul AI, mult mai rapid şi atunci creşte foarte mult performanţa unui astfel de developer. Cu siguranţă o să avem alte roluri care în momentul de faţă nu există şi nu există nici şcoli pentru a pregăti specialiştii în AI” a mai spus Sorina Donisa, în cadrul emisiunii de business ZF Live, realizată cu sprijinul Orange Business.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












