Guvernul va prezenta marţi în Parlament proiectul privind programarea fondurilor europene 2014-2020
Guvernul va prezenta marţi în Parlament proiectul privind programarea fondurilor europene pentru 2014-2020, în care a urmărit să simplifice modalităţile de accesare a fondurilor şi să dirijeze banii în special pentru reindustrializarea României,potrivit ministrului delegat pentru IMM, Maria Grapini.
"O preocupare importantă pentru noi (Guvernul - n.r.) este pregătirea programării fondurilor europene pentru perioada 2014-2020. Marţi vom prezenta în Parlament acordul pe care Guvernul îl are pregătit pentru a-l trimite la UE. Aici am încercat să modificăm două aspecte: să simplificăm toate modalităţile de accesare, de la ghiduri de aplicare până la plată pentru o absorbţie mai bună. Am crescut de la 7% la 23%, dar suntem departe de absorbţia fondurilor pentru perioada care trece. (...) De asemenea, dorim să dirijăm fondurile spre reindustrializarea României, este unul dintre obiectivele Guvernului", a declarat joi ministrul delegat pentru IMM, Mediu de Afaceri şi Turism, într-o conferinţă.
Cititi mai multe pe www.mediafax.ro
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












