Zelenski spune că încă vrea să semneze acordul privind mineralele cu Statele Unite
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a reiterat, duminică, că este pregătit să semneze acordul privind mineralele negociat cu Statele Unite, care a fost amânat după incidentul care a survenit vineri între el şi Donald Trump, scrie AFP.
„Acordul va fi semnat dacă toate părţile sunt pregătite”, a declarat Zelenski înainte de a părăsi Londra, în timpul unui interviu cu jurnaliştii britanici. „Dacă am fost de acord să semnăm acordul privind mineralele, atunci suntem pregătiţi să îl semnăm”, a adăugat el.
Vineri, Volodimir Zelenski a plecat de la Casa Albă, în ciuda planurilor pe care le avea, şi nu a semnat acordul cu SUA privind mineralele. Plecarea sa a survenit după discuţii tensionate între liderul ucrainean şi Donald Trump. În discuţii a intervenit şi vicepreşedintele american, JD Vance.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












