Turismul, o enigmă chiar şi pentru autorităţi. Cât cheltuie turiştii străini pe vacanţe în România? Două instituţii, două răspunsuri diferite
Suma lăsată de turiştii străini pe vacanţele în România este un indicator important pentru turismul local, care arată cât sunt dispuşi străinii să ofere pentru serviciile turistice locale.
♦ Suma cheltuită de turiştii străini pe vacanţele în România este de 1,3 mld. euro în datele INS, pe când BNR raportează 5,3 mld. euro, de patru ori mai mare.
Suma lăsată de turiştii străini pe vacanţele în România este un indicator important pentru turismul local, care arată cât sunt dispuşi străinii să ofere pentru serviciile turistice locale. Cu toate că e un indicator important pentru a şti cât contribuie turiştii străini la economia locală, autorităţile locale nu se pun de acord cu privire la valoarea acesteia sau la modalitatea de colectare.
În datele Institutului Naţional de Statistică apare că suma cheltuită de turiştii străini pe vacanţele în România, în 2024, a fost de 6,5 miliarde lei (aproximativ 1,3 miliarde euro). Datele sunt colectate într-un eşantion de structuri de cazare clasificate de către Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului (MEDAT) şi fac referire la cheltuielile străinilor cazaţi în structurile de primire turistică, adică hoteluri şi pensiuni turistice.
Datele de la BNR arată însă o valoare de trei ori mai mare. În 2024, turiştii străini au lăsat pe vacanţele în România circa 5,3 miliarde de euro, adică de patru ori mai mare decât suma raportată de INS.
Totuşi, BNR utilizează mai multe surse pentru colectarea datelor, precum datele raportate de bănci, în urma tranzacţiilor bancare, dar şi alte surse. De asemenea, pe lângă costurile aferente cazărilor, sunt incluse şi alte cheltuieli pe serviciile turistice.
Totuşi, diferenţa între cele două raportări este de patru ori pentru un indicator care, în mare parte, măsoară acelaşi lucru.
Raportările la INS se bazează pe chestionarele pe care turiştii le completează în momentul în care se cazează, iar ulterior datele sunt colectate de către hoteluri şi transmise ulterior mai departe. Totuşi, nu toate unităţile de cazare, clasificate la MEDAT, transmit aceste date. În plus, acestora li se adaugă şi datele lipsă de la unităţile de cazare care funcţionează în ilegalitate, în special apartamentelor şi camerele de tip Airbnb.
Una dintre cele mai mari probleme ale sectorului turistic local este colectarea datelor, nu toate datele sunt colectate din teren şi încă există multe informaţii necolectate sau colectate necorespunzător, ceea ce distorsionează imaginea asupra acestei pieţe. Mai mult, fără date clare şi reale, strategiile de dezvoltare şi politicile ce pot fi luate în acest domeniu au şanse să fie implementate nepotrivit pentru ceea ce are, de fapt, piaţa nevoie.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MediaFLUX.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













