Ruptura dintre Musk şi Trump se adânceşte: Miliardarul a criticat dur proiectul de lege fiscală al lui Donald Trump: ”Sunt dezamăgit să văd proiectul de lege care va creşte deficitul bugetar şi subminează munca echipei DOGE”

Autor: Ştefan Stan Postat la 28 mai 2025 28 afişări

Ruptura dintre Musk şi Trump se adânceşte: Miliardarul a criticat dur proiectul de lege fiscală al lui Donald Trump: ”Sunt dezamăgit să văd proiectul de lege care va creşte deficitul bugetar şi subminează munca echipei DOGE”

Elon Musk a criticat dur proiectul de lege fiscală al lui Donald Trump, susţinând că acesta „subminează” eforturile echipei guvernamentale de reducere a costurilor pe care el a condus-o, într-un comentariu care probabil va adânci ruptura dintre miliardar şi preşedintele pe care l-a finanţat anul trecut, potrivit FT. 

Într-un fragment al unui interviu pentru emisiunea CBS Sunday Morning, publicat marţi seara, directorul executiv al Tesla, care a condus până de curând aşa-numitul Department of Government Efficiency (Doge), a declarat că este „dezamăgit să vadă proiectul masiv de lege privind cheltuielile, care creşte deficitul bugetar... şi subminează munca echipei Doge”.

Camera Reprezentanţilor a SUA a adoptat proiectul de lege săptămâna trecută cu un singur vot în plus, deschizând calea pentru primul succes legislativ important al celui de-al doilea mandat al lui Trump. Proiectul urmează să fie votat în Senat.

Preşedintele, care a forţat mai mulţi republicani ezitanţi din Congres să voteze pentru ceea ce el a numit „Proiectul Mare şi Frumos”, l-a descris drept „probabil cea mai importantă lege care va fi semnată vreodată în istoria ţării noastre!”

Deşi reduce unele cheltuieli sociale, proiectul a fost puternic criticat de susţinătorii echilibrului bugetar, întrucât, potrivit estimărilor imparţiale, acesta va creşte datoria naţională a SUA cu peste 3,3 trilioane de dolari în următorul deceniu.

Musk, care a susţinut de mult că SUA ar putea „da faliment” dacă deficitul nu este redus, a reluat această critică în comentariile făcute pentru CBS, spunând: „Cred că o lege poate fi mare sau frumoasă. Dar nu ştiu dacă poate fi ambele. Este doar părerea mea personală.”

Aceste comentarii reprezintă cea mai puternică condamnare a administraţiei Trump de către Musk de până acum.

Ele vin după criticile sale faţă de politica comercială a Casei Albe, când l-a numit pe ţarul comerţului Peter Navarro „idiot” şi „mai prost decât un sac de cărămizi” şi a spus că, în opinia sa, tarifele mai mici sunt „în general o idee bună”.

Musk s-a aflat şi în conflict cu unii secretari de cabinet din cauza reducerilor de personal implementate de Doge în agenţiile lor.

Luna trecută, Musk s-a retras din rolul său în cadrul Doge, alegând să petreacă mai mult timp la companiile sale, în special la Tesla, care a înregistrat o scădere a vânzărilor cauzată parţial de asocierea sa cu administraţia Trump.

Antreprenorul a declarat de atunci că va „reveni la programul 24/7 de muncă şi va dormi în săli de conferinţe, pe servere sau în fabrici”. Companiile sale includ SpaceX şi reţeaua socială X.

 

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
critici,
lege,
proiect

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.