Revolut, pe cale să devină bancă: Fintechul aplică pentru licenţă în SUA, beneficiind de politica mai relaxată a administraţiei Trump

Autor: Valeriu Dănilă Postat la 05 martie 2026 8 afişări

Revolut, pe cale să devină bancă: Fintechul aplică pentru licenţă în SUA, beneficiind de politica mai relaxată a administraţiei Trump

Revolut a depus o cerere pentru o licenţă bancară în SUA, valorificând deschiderea administraţiei Trump faţă de noi jucători în sistemul bancar reglementat pentru a pătrunde pe piaţa americană, notează FT.

Banca digitală cu sediul la Londra a anunţat joi că a solicitat un charter de bancă naţională în SUA la Office of the Comptroller of the Currency (OCC) şi la Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC).

Obţinerea acestui charter ar creşte şansele fintech-ului de 75 de miliarde de dolari de a se impune pe piaţa americană, care a fost mult timp o componentă esenţială a strategiei sale globale de creştere. Revolut, fondată în 2015, a acumulat peste 70 de milioane de clienţi în mai mult de 40 de pieţe.

De asemenea, obţinerea charter-ului i-ar permite Revolut să ofere depozite asigurate clienţilor din SUA şi ar însemna că nu ar mai fi necesare parteneriate cu bănci reglementate pentru a oferi servicii bancare.

Sid Jajodia, CEO-ul Revolut pentru SUA, a declarat pentru FT că momentul depunerii cererii a fost favorizat de disponibilitatea Casei Albe de a sprijini noi intrări în sistemul bancar reglementat.

Revolut a anunţat joi că Jajodia va fi promovat la nivel global ca Chief Banking Officer, iar Cetin Duransoy îi va prelua funcţia din SUA.

Duransoy a condus anterior Raisin, care oferă conturi de economii cu randamente ridicate în parteneriat cu bănci şi cooperative de credit.

Cererea din SUA vine în contextul în care cea mai mare fintech europeană încă nu deţine o licenţă bancară completă în Marea Britanie.

Revolut a primit autorizarea pentru una în 2024, dar rămâne în faza de „mobilizare” în timp ce îşi dezvoltă infrastructura bancară, ceea ce înseamnă că divizia sa bancară poate deţine doar 50.000 de lire sterline în depozite totale.

Revolut intenţionase iniţial să aplice pentru o licenţă în SUA după obţinerea licenţei britanice de la Prudential Regulation Authority.

Ca majoritatea fintech-urilor europene, Revolut şi-a dorit de mult să se extindă în SUA, unde va trebui să se diferenţieze pe o piaţă a cardurilor de credit extrem de competitivă, dominată de jucători consacraţi cu loialitate puternică din partea clienţilor.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
revolut,
banca,
trump
COVER STORY. Priorităţi de bancher

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.