Regulă ciudată pe o insulă italiană: taxă de 500 de euro pentru sticlele de apă aduse de turişti
O regulă ciudată a fost impusă pe o insulă italiană. Este vorba despre o taxă de 500 de euro pentru obiectele de plastic de unică folosinţă aduse de turişti. Pe lista obiectelor interzise sunt şi sticlele de apă fabricate din plastic.
Regula se aplică pe insula Capri din Golful Napoli, potrivit Express. Autorităţile de pe insula care primeşte aproximativ 2,7 milioane de turişti pe an încearcă să reducă astfel efectele poluării. Totuşi, regula este destul de puţin cunoscută turiştilor deşi este în vigoare de ceva timp.
Toate obiectele de plastic de unică folosinţă sunt interzise pe insula populară. Pe listă sunt pungile, paiele şi ustensilele de plastic. Cel mai greu de respectat este regula privitoare la sticlele de apă. Fiind o zonă din sudul însorit al Italiei, turiştii transportă sticle de apă. Cei prinşi că au obiecte de plastic asupra lor, inclusiv sticle de apă, riscă o amendă de până la 500 de euro.
„Autorităţile insulei sunt din ce în ce mai îngrijorate de efectele creşterii numărului de turişti asupra populaţiei locale şi a mediului. În 2019, a intrat în vigoare o interdicţie privind materialele plastice de unică folosinţă, interzicând pungile de plastic, paharele, ustensilele, sticlele de apă, paiele şi chiar mixerele de cafea. Autorităţile au fost împuternicite să amendeze pe cei prinşi când beau dintr-o sticlă de plastic cu până la 500 EUR, poate părea excesiv, dar este bine intenţionat”, a declarat Simon Hood.
Expertul a explica de ce au ales autorităţile locale să promoveze o regulă atât de dură.
„Capri nu este o municipalitate recunoscută din punct de vedere istoric pentru activităţile dedicate mediului. Insula este văzută ca un punct fierbinte cu vedete de cinema, celebrităţi şi influenceri ceea ce a însemnat că multe dintre aceste preocupări au fost ignorate. Totuşi, turismul de masă a cunoscut schimbări rapide şi consistente în ultimii ani”, a spus Simon Hood.
Interdicţia vizează în principal barurile şi restaurantele, dar şi pe turiştii care ajung pe insulă cu feribotul venind din Napoli.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













