Rata de absorbţie a fondurilor europene a crescut cu 32% în acest an şi cu 103% faţă de aprilie 2012
Rata de absorbţie a fondurilor europene a ajuns la sfârşitul lunii mai a.c. la 15,18%. Comparativ cu aprilie 2012, rata de absorbţie a crescut cu 103%. In acelaşi timp, suma totală atrasă de România din fondurile structurale şi de coeziune a ajuns la peste 2,9 miliarde de euro la sfârşitul lunii mai a.c., in creştere cu 32% faţă de valoarea inregistrată in decembrie 2012, respectiv cu 103% faţă de aprilie 2012, informează Ministerul Fondurilor Europene.
In ultimele zile din luna mai a.c., Comisia Europeană a rambursat României noi fonduri in valoare de aproximativ 155 de milioane de euro. Suma menţionată a fost incasată prin intermediul a trei programe: Programul Operaţional Sectorial Mediu – peste 116,4 milioane de euro, Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane – peste 37,7 milioane de euro, respectiv Programul Operaţional Asistenţă Tehnică – aproximativ 0,7 milioane de euro.


Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












