O mare companie aeriană va desfiinţa mii de locuri de muncă în următorii ani. Aceasta reprezintă cea mai mare reducere de personal de la criza COVID-19.

Autor: Petru Mazilu Postat la 29 septembrie 2025 127 afişări

O mare companie aeriană va desfiinţa mii de locuri de muncă în următorii ani. Aceasta reprezintă cea mai mare reducere de personal de la criza COVID-19.

Compania germană Lufthansa a anunţat luni un plan de reducere a personalului cu 4.000 de angajaţi, majoritatea în Germania, în principal în departamentele administrative, pentru a-şi creşte rentabilitatea. Aceasta reprezintă cea mai mare reducere de personal de la criza COVID-19.

Compania, care are 103.000 de angajaţi în întreaga lume, va implementa aceste reduceri prin digitalizare, automatizare şi optimizarea proceselor, potrivit Le Figaro.

În paralel, Lufthansa plănuieşte să achiziţioneze peste 230 de aeronave noi până în 2030, într-un efort de modernizare masivă a flotei.

Anunţul survine într-un context economic dificil pentru Germania, cu recesiune şi şomaj în creştere. De asemenea, sunt tensiuni sociale, piloţii fiind întrebaţi dacă vor să declanşeze o grevă.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
lufthansa,
locuri de muncă,
desfiinţare

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.