Lecţie de bună purtare: Ce a primit acasă o femeie care a aruncat pe marginea şoselei tot gunoiul care il avea in maşină
O femeie din judeţul Mehedinţi a primit acasă un colet cu gunoiul menajer pe care l-a aruncat pe marginea unei şosele din Gorj. Un trecător a decis să-i trimită acasă pachetul, după ce a găsit printre resturi şi facturi cu datele personale ale tinerei, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Un bărbat aflat la cules de plante medicinale, în zona Dealului Bujorăscu, din judeţul Gorj, i-a observat pe drumari în timp ce strângeau gunoiul aruncat de un trecător pe marginea drumului.
Revoltat de gestul persoanei care şi-a lăsat resturile în apropierea şoselei, acesta a strâns gunoiul şi a expediat coletul la adresa de pe documentele lăsate printre deşeuri.
"Ea a aruncat gunoiul şi un cetăţean intrigat, cu puternic simţ civic, i-a trimis coletul acasă. A lăsat în gunoi şi facturi, dar şi alte acte. A aruncat inclusiv pampers. În păduri se aruncă destul de multe gunoaie. Este un exemplu de urmat, poate aşa o să se înţeleagă că nu este normal să aruncăm gunoiul peste tot. Întâmplarea a avut loc pe Dealul Bujorascu.
Îl felicităm pe domnul care a făcut acest gest, a şi plătit transportul. Gunoiul a ajuns la destinatie, 11 kilograme în total şi a fost primit, nu s-a întors la expeditor. Omul a trimis coletul cu confirmare de primire. Era la cules de plante medicinale şi când a văzut gunoiul ne-a spus <staţi, că i-o facem, îi trimitem gunoiul acasă!>”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, Ion Tudor, şeful Secţiei Drumuri Naţionale Târgu-Jiu.
Cititi mai multe pe www.meidafax.ro
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












