Ce se întâmplă cu războiul din Iran? Şeful armatei israeliene a declarat că războiul se află la „jumătatea sa”, UK îşi deschide bazele pentru americani, G7 se pregătesc să intervină în criza energiei, iar Qatar Airways îşi mută avioanele în Spania

Autor: Ziarul Financiar Postat la 22 martie 2026 7 afişări

Ce se întâmplă cu războiul din Iran? Şeful armatei israeliene a declarat că războiul se află la „jumătatea sa”, UK îşi deschide bazele pentru americani, G7 se pregătesc să intervină în criza energiei, iar Qatar Airways îşi mută avioanele în Spania

► Iranul a lansat două rachete balistice asupra bazei militare britanice Diego Garcia din Oceanul Indian, aflată la 4.000 km distanţă. Niciuna nu şi-a atins ţinta, însă utilizarea de către Teheran a unor rachete cu o rază atât de lungă de acţiune va alarma planificatorii militari din Europa.

► Marea Britanie a declarat vineri că va permite Statelor Unite să folosească baze aeriene britanice pentru a desfăşura lovituri asupra unor obiective militare iraniene care vizează navele din Strâmtoarea Hormuz.

► Şeful armatei israeliene a declarat că războiul se află la „jumătatea sa” şi a sugerat că conflictul va continua cel puţin până la începutul lunii viitoare.

► Rachete iraniene au lovit oraşul Dimona şi localitatea Arad din sudul Israelului, rănind peste 100 de persoane. Lovitura asupra Dimona a avut loc în apropierea principalului centru de cercetare nucleară al ţării.

► Loviturile aeriene ale SUA asupra unor situri subterane de rachete de-a lungul coastei Iranului au „degradat” capacitatea Teheranului de a ataca nave comerciale care tranzitează Strâmtoarea Hormuz, a declarat Pentagonul.

► Qatar Airways a relocat peste o duzină dintre cele mai mari aeronave ale sale către un sit din Spania folosit pentru depozitare pe termen lung, semn că se pregăteşte pentru o reducere semnificativă a operaţiunilor sale pentru mai multe luni.


G7 este pregătit să ia „măsuri necesare” pentru a asigura aprovizionarea globală cu energie.

Miniştrii de externe ai G7 au condamnat atacurile Iranului asupra ţărilor vecine şi au declarat că sunt pregătiţi să ia „măsuri necesare pentru a sprijini aprovizionarea globală cu energie”.

„Reafirmăm importanţa protejării rutelor maritime […] inclusiv în Strâmtoarea Hormuz […] precum şi siguranţa şi securitatea lanţurilor de aprovizionare şi stabilitatea pieţelor energetice”, au declarat miniştrii într-un comunicat emis sâmbătă.

Canada, Franţa, Germania, Italia, Japonia, Marea Britanie şi Statele Unite, alături de Înaltul Reprezentant al UE, au cerut încetarea imediată a „atacurilor nejustificate” ale Iranului împotriva ţărilor din regiune, despre care au spus că „ameninţă securitatea regională şi globală”.


Şeful armatei israeliene a declarat că războiul împotriva Iranului se află la „jumătatea sa” şi va continua în timpul sărbătorii evreieşti Pesah, la începutul lunii viitoare.

Eyal Zamir, şeful Statului Major General, a spus că ofensiva comună SUA–Israel împotriva Iranului „începe să se transforme într-un rezultat sistemic, strategic, militar, economic şi guvernamental”.

Totuşi, într-un mesaj video care marchează trei săptămâni de la începutul operaţiunii, el a avertizat că Israelul trebuie să fie pregătit „să continue lupta pentru viitorul şi libertatea noastră” până la Pesah, la începutul lunii aprilie.

Ministrul israelian al apărării, Israel Katz, a declarat mai devreme în cursul zilei că „intensitatea atacurilor” împotriva Iranului va creşte în săptămâna următoare.

Comentariile lor vin după ce preşedintele american Donald Trump a spus vineri că ia în considerare „reducerea treptată” a campaniei SUA împotriva Iranului şi că armata americană este „foarte aproape” de atingerea obiectivelor sale.


Qatar Airways a relocat peste o duzină dintre cele mai mari aeronave ale sale către un sit din Spania utilizat pentru depozitare pe termen lung, semn că se pregăteşte pentru o reducere semnificativă a operaţiunilor sale pentru mai multe luni.

Sâmbătă, compania a trimis cinci aeronave de pe aeroporturi din afara Golfului către aeroportul Teruel din Spania, specializat în mentenanţă grea şi depozitare pe termen lung.

În ultimele zile, a trimis 10 avioane către acest sit, potrivit datelor Flightradar24. Majoritatea sunt aeronave A380, A350 şi Boeing 787, printre cele mai mari din flota sa.

Compania aeriană operează la mai puţin de un sfert din nivelul serviciilor de dinaintea conflictului, fiind cea mai afectată dintre marile companii aeriene din regiune din cauza spaţiului aerian restricţionat al Qatarului.

 

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
rachete,
iran

Urmează Gala BM Women in Power, 23 martie 2026

COVER STORY. Dincolo de boardroom. Cum arată hobby-urile femeilor lider din România?

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.