Eurostat: România a avut cea mai mare creştere economică din UE în T2 faţă de T1 2018
În trimestrul al doilea din 2018, România a înregistrat cea mai mare creştere economică din Uniunea Europeană (1,4%) comparativ cu trimestrul anterior, arată un raport publicat marţi de Eurostat - Biroul de Statistică al Uniunii Europene.
Comparativ cu acelaşi trimestru al anului precedent, creşterea economică a României din trimestrul doi al anului 2018, a fost de 4,2%, menţionează Eurostat.
După România, ţările cu cele mai mari creşteri economice din trimestrul II 2018, faţă de trimestrul anterior au fost Slovacia şi Suedia (ambele cu 1%), Ungaria şi Polonia (ambele cu 0,9%), urmate de Bulgaria, Cipru şi Letonia (toate 0,8%).
Citiţi mai multe pe www.mediafax.ro.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












