De ce mor româncele cu zile. Boala care ucide 10 femei în fiecare zi, dar care ar putea fi depistată la o simplă analiză gratuită
Două boli care nu au simptome clare în stadiile incipiente, omoară anual peste 4.000 de femei în România. Ambele pot fi prevenite însă printr-o analiză simplă şi gratuită. Unde apare problema? Un studiu recent al Institutului Naţional de Medicină Sanitară publicat într-o revistă de specialitate, arăta că doar 15-20% dintre femeile din România se prezintă la medic pentru o consultaţie de rutină, dintre care, femeile din mediul rural fac vizite la în proporţii tot mai mici, ajungând până la procentul de 0,5%.
Paradoxul este că 90% dintre aceste decese puteau fi prevenite printr-un simplu control făcut periodic.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












