Cum a închis bursa: BET creşte marţi, impulsionat de Banca Transilvania (1,7%) şi BRD (1,2%). Încă un record pentru acţiunile Hidroelectrica; intră în sistem acţiunile din oferta Electroalfa
Indicele de referinţă BET a crescut marţi, 10 februarie cu 0,2% şi a ajuns astfel la 27.429 de puncte, în urcare cu 12,3 procente de la început de an, conform datelor Bursei de Valori Bucureşti.
Cele mai tranzacţionate companii de astăzi au fost OMV Petrom (21,8 mil. lei), Banca Transilvania (20 mil. lei) şi Hidroelectrica (8,3 mil. lei), emitent care a marcat un nou maxim istoric de 141,5 lei per acţiune, după un avans de 0,35%.
Rulajul a fost de 704 mil. lei pe toate instrumentele disponibile la tranzacţionare, precum acţiuni, obligaţiuni, titluri de stat, ETF-uri şi certificate. Totalul se datorează titlurilor din oferta Electroalfa, care au fost procesate marţi în sistemul BVB.
În topul creşterilor din structura BET se află grupul financiar Banca Transilvania (1,6%), BRD SocGen (1,2%), producătorul de materiale de construcţii TeraPlast Bistriţa (1%), transportatorul de mărfuri pe Dunăre TTS (0,8%) şi furnizorul de energie Premier Energy (0,7%).
De la publicarea raportului financiar preliminar săptămâna trecută, acţiunile OMV Petrom au pierdut 2,8%. Titlurile BRD au urcat cu 0,7% după raportare.
La New York, indicele Dow Jones a atins un nou record intra-day marţi, într-o şedinţă marcată de migrarea capitalului către sectorul software şi acţiunile de tip „value”. Creşterea de 0,5% se datora în mare parte giganţilor Disney, American Express şi Goldman Sachs; dinamica vine după ce indicele a trecut recent pentru prima dată de pragul de 50.000 de puncte.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













