Compania BP va plăti despăgubiri de 18,7 miliarde dolari pentru dezastrul ecologic din Golful Mexic
Compania petrolieră britanică BP, responsabilă de poluarea produsă în Golful Mexic în 2010, a stabilit să achite despăgubiri de 18,7 miliarde de dolari Administraţiei federale din Statele Unite şi autorităţilor din cinci state americane, informează BBC News online.
Departamentul american al Justiţiei a confirmat acordul, explicând că este vorba de cea mai mare despăgubire din istoria Statelor Unite.
O explozie la o platformă petrolieră a BP produsă pe 20 aprilie 2010 a provocat moartea a 11 muncitori, iar petrolul s-a scurs trei luni în Golful Mexico, generând pagube majore în statele Alabama, Florida, Louisiana, Mississippi şi Texas.
BP riscă şi o amendă pentru dezastrul ecologic produs.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












