Austria formulează o plângere judiciară privind colaborarea serviciilor secrete germane cu NSA
Guvernul Austriei a formulat o plângere judiciară împotriva serviciilor secrete germane, acuzate că au ajutat Agenţia americană pentru Securitate Naţională (NSA) să spioneze oficiali europeni şi companii, informează site-ul postului Euronews.
Acuzaţiile referitoare la colaborarea agenţiilor de spionaj germane cu NSA au generat tensiuni în cadrul coaliţiei guvernamentale din Germania, formată de Uniunea Creştin-Democrată (CDU), condusă de cancelarul Angela Merkel, cu Partidul Social-Democrat (SPD).
"Dacă acuzaţiile se dovedesc adevărate şi dacă a existat o contribuţie la spionajul industrial, aceasta va fi o povară puternică asupra credibilităţii economiei germane", a declarat ministrul german al Economiei, social-democratul Sigmar Gabriel.
Dezvăluirile făcute de fostul angajat NSA Edward Snowden privind spionajul împotriva Germaniei au atras, anul trecut, critici dure din partea Berlinului. Recent, presa a relatat că Serviciul german de informaţii (BND) a oferit ajutor NSA în spionarea unor oficiali şi a unor companii din Europa.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












