Angajatorii au postat aproape 200.000 de joburi noi în primele 9 luni. Roxana Drăghici, eJobs: timpul mediu de angajare a crescut uşor faţă de anul trecut, iar angajatorii au devenit mai exigenţi în alegerea candidaţilor

Autor: Cristina Bellu Postat la 24 septembrie 2025 51 afişări

Angajatorii au postat aproape 200.000 de joburi noi în primele 9 luni. Roxana Drăghici, eJobs: timpul mediu de angajare a crescut uşor faţă de anul trecut, iar angajatorii au devenit mai exigenţi în alegerea candidaţilor

Angajatorii au scos pe piaţă aproape 200.000 de joburi noi în primele 9 luni din 2025, dintre care circa 93% au fost oferite de companiile din România, iar 7,2% de angajatori din străinătate.

Luna iulie a înregistrat cel mai ridicat nivel, cu aproximativ 25.000 de locuri de muncă disponibile, comparativ cu media de 20.000 de poziţii pe lună în restul perioadei, arată o analiză a eJobs, principala platformă de recrutare online din România.

„Sunt în continuare oportunităţi pentru cei care vor să se angajeze, cu toate că timpul mediu de angajare a crescut uşor faţă de anul trecut, iar angajatorii au ridicat nivelul de aşteptări pe care le au de la candidaţi”, spune Roxana Drăghici, Head of Sales în cadrul eJobs.

În acest context, este mai uşor pentru specialişti să se angajeze sau pentru cei care au un nivel minimal de experienţă decât pentru cei foarte tineri care nu au mai lucrat niciodată şi faţă de care există atât o temere legată de durata de acomodare cu jobul şi de învăţare, cât şi de faptul că, în general, au fost asociaţi cu o rată mare de fluctuaţie.

Astfel, chiar şi pentru joburile entry level, angajatorii preferă în acest moment candidaţi care să mai fi avut măcar un loc de muncă înainte, subliniază Roxana Drăghici.

Retailul rămâne motorul pieţei muncii din România, cu aproximativ 50.000 de locuri noi de muncă, datorită companiilor care şi-au continuat planurile de expansiune, indiferent de contextul economic şi fiscal. Angajatorii din servicii au scos la concurs 27.000 de joburi, un volum comparabil fiind raportat şi în call center/BPO, în timp ce industria alimentară a adăugat 22.000 de poziţii.

Alte domenii care au avut peste 15.000 de poziţii deschise din ianuarie şi până acum sunt transport / logistică, producţie, turism, construcţii şi financiar / bancar. Cei mai căutaţi au fost candidaţii eligibili pentru joburile entry level (cu cel mult doi ani de experienţă) şi cei din segmentul mid - level (2 – 5 ani de experienţă).

„Nu doar candidaţii caută stabilitate, ci şi angajatorii – mai mult de 80% dintre joburile de anul acesta sunt full time, aproximativ 10% part-time şi restul proiecte sezoniere sau internship-uri. În aceeaşi logică, vedem din ce în ce mai puţine opţiuni remote, procentul acestor joburi ajungând la aproape 4% din total. Este cel mai scăzut nivel al ultimilor ani”, punctează Roxana Drăghici. Domeniile care continuă să angajeze remote sunt call – center / BPO, IT / telecom, retail, advertising / marketing / PR, asigurări şi educaţie / training.

În ceea ce priveşte distribuţia geografică a joburilor, Capitala îşi menţine poziţia de lider, însă locul al doilea este ocupat anul acesta de Iaşi, care a depăşit Clujul (aflat în primele 9 luni pe locul al treilea) din punctul de vedere al numărului de locuri de muncă postate de angajatori. Urmează Braşov, Ilfov şi Timiş, iar clasamentul se încheie cu Argeş, Mureş şi Arad, acestea fiind judeţele în care s-au făcut cele mai puţine angajări, respectiv între 13.000 şi 15.000 de poziţii pentru fiecare în parte.

Alte 15.000 de locuri de muncă au fost postate de angajatorii din străinătate care au căutat candidaţi pentru sectoare precum transport / logistică, industria alimentară, retail, turism, servicii sau producţie.

Celor 200.000 de joburi din primele trei trimestre ale anului le-au corespuns 8 milioane de aplicări, cei mai activi fiind candidaţii entry-level, urmaţi de mid level şi de cei fără experienţă. Seniorii cu o vechime mai mare de 5 ani, dar şi managerii rămân cei mai stabili angajaţi ai acestui an, fiind cei care au aplicat cel mai puţin. Tot în privinţa aplicărilor, se remarcă dorinţa în continuare crescută a candidaţilor de a putea lucra de acasă – din cele 8 milioane de aplicări înregistrate, 1,1 au fost pentru joburile remote.


 

 

Urmărește Business Magazin

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.