Sfărşitul lui 2025, din ce în ce mai bun pentru economia românească. România primeşte peste 586 de milioane de euro de la Comisia Europeană. Ministrul Finanţelor: 2026 va fi un an mai bun pentru economia României

Autor: Robert Manea Postat la 30 decembrie 2025 11 afişări

Sfărşitul lui 2025, din ce în ce mai bun pentru economia românească. România primeşte peste 586 de milioane de euro de la Comisia Europeană. Ministrul Finanţelor: 2026 va fi un an mai bun pentru economia României

Comisia Europeană a virat, astăzi 30 decembrie, peste 586 milioane de euro în conturile deschise la BNR, fonduri europene destinate finanţării proiectelor de infrastructură din domeniul transporturilor, a transmis Ministrul Finanţelor Alexandru Nazare într-o postare pe Facebook.

Sumele au fost solicitate prin Programul Transport 2021–2027, din Fondul de Coeziune şi Fondul European de Dezvoltare Regională, în baza art. 93 alin. (2) din Regulamentul (UE) nr. 1060/2021.

Foarte important: aceşti bani nu provin din taxele şi impozitele românilor. Sunt fonduri europene care intră direct în economia României şi sunt investiţii directe în infrastructură, dezvoltare regională şi servicii publice” a spus Alexandru Nazare.

Potrivit lui Nazare, sumele provin din cheltuieli făcute iniţial prin PNRR, de beneficiari din domeniul transporturilor, pentru proiecte mari de infrastructură – precum autostrada Ploieşti–Buzău–Focşani, dar şi alte investiţii.

Luni, autorităţile publice locale au făcut plăţi prin trezorerie de aproximativ 714 milioane de lei pe Titlul 60 – granturi PNRR, pentru investiţii realizate de acestea din fonduri europene: mobilitate urbană, eficienţă energetică şi alte investiţii utile comunităţilor.

 

„Noi surse de optimism datoritǎ nivelului ridicat al investiţiilor publice şi absorbţiei mai bune a fondurilor europene: 2026 va fi un an mai bun pentru economia României.” a mai declarat ministrul Finanţelor.

 
 
 
 
 
 

Urmărește Business Magazin

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.