ROBOR la 3 luni şi-a accelerat scăderea şi a ajuns miercuri la 5,91%, de la 5,97% cu o zi înainte. IRCC, folosit pentru creditele acordate după mai 2019, este la 5,68%
ROBOR la 3 luni, utilizat la calculul dobânzilor variabile pentru creditele în lei contractate de populaţie înainte de mai 2019, precum şi pentru creditele curente ale companiilor, şi-a accelerat scăderea şi a ajuns miercuri la 5,91%, de la 5,97% cu o zi înainte, arată datele publicate de BNR.
Indicele continuă astfel trendul descendent început spre finalul anului trecut, după ce în lunile de vară din 2025 ROBOR la 3 luni a atins niveluri de peste 7% pe fondul condiţiilor mai restrictive de lichiditate din piaţa bancară.
La finalul săptămânii trecute, indicele ajunsese la 6%.
Scăderea vine într-un context în care BNR a menţinut constantă dobânda-cheie, iar piaţa interbancară a beneficiat de condiţii de lichiditate mai echilibrate.
În ceea ce priveşte indicele de referinţă IRCC, folosit pentru calcularea dobânzilor variabile la creditele retail noi în lei acordate după luna mai 2019, şi acesta a început anul 2026 în scădere la 5,68%, valoare aferentă trimestrului 1 din 2026, pe baza dobânzilor din T3/2025.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro












