Pompierul român care participă la ultramaratonul "Gobi March" pentru o cauză caritabilă s-a clasat pe un loc fruntaş după prima rundă

Postat la 04 octombrie 2016 57 afişări

Botoşăneanul care participă la cursa din deşert în perioada 2 – 8 octombrie s-a clasat pe un loc fruntaş după prima rundă ce s-a încheiat ieri.

Iulian Rotariu se află în prezent pe locul 5 din clasamentul general, după ce a alergat la Atacama Crossing din Chile o distanţă de peste 36 de kilometri pe care i-a parcurs în 4 ore, 18 minute şi 35 de secunde.

În faţa lui se află Neil Weir din Marea Britanie, Ben Dame din Germania, Filippo Rossi din Elveţia şi Yen-Po Chen din China. Britanicul aflat pe locul 1 a parcurs distanţa de 36 de kilometri în 4 ore, 4 minute şi 20 de secunde.

Rotariu a alergat pentru o cauză caritabilă, „Autism Botoşani”, şi a purtat drapelul României 250 de km prin deşert.

Rotariu este membru activ al Asociaţiei Sportive a Pompierilor din România şi a fost susţinut în pregătirea sa de către ISU Botoşani (care a plătit taxa de participare şi o parte din echipament), de către Direcţia Judeţeană de Tineret şi Sport Botoşani (care i-a plătit biletele de avion), prieteni, colegi, sponsori.

Botoşăneanul care participă la cursa nebună din deşert în perioada 2 – 8 octombrie s-a clasat pe un loc fruntaş după prima rundă ce s-a încheiat ieri.

Iulian Rotariu se află în prezent pe locul V din clasamentul general, după ce a alergat la Atacama Crossing din Chile o distanţă de peste 36 de kilometri pe care i-a parcurs în 4 ore, 18 minute şi 35 de secunde.

Cea de-a doua rundă din cadrul concursului a început luni, 3 octombrie iar rezultatele urmează a fi prezentate mâine. În total la această competiţie ce se desfăşoară în condiţii extreme cu călduri sufocante ziua şi scăzute pe timpul nopţii, s-au înscris 130 de concurenţi din toată lumea. Cu toţii trebuie să alerge 250 de kilometri în decurs de şapte zile.

Iulian Rotariu se află în prezent pe locul V din clasamentul general, după ce a alergat la Atacama Crossing din Chile o distanţă de peste 36 de kilometri pe care i-a parcurs în 4 ore, 18 minute şi 35 de secunde. - See more at: http://www.botosaneanul.ro/stiri/mandria-noastra-din-desert-pompierul-iulian-rotariu-printre-primii-concurenti-in-atacama-fotogalerie/#sthash.pmFw03e0.dpuf