Maşinile electrice revin la viaţă: Explozia preţurilor la combustibil a dus la o creştere masivă a interesului pentru EV-uri
Creşterea preţurilor la combustibil şi „anxietatea la pompă” generată de conflictul din Orientul Mijlociu au dus la o creştere a interesului consumatorilor pentru vehiculele electrice, ceea ce a determinat mai multe test drive-uri, vizualizări ale anunţurilor şi vânzări de maşini second-hand, potrivit FT.
Pentru industria auto, principala întrebare este dacă acest interes va fi de durată, într-un moment în care producători precum Ford, Honda şi Stellantis au anulat lansări de modele electrice şi şi-au redus ambiţiile de tranziţie de la motoarele pe benzină.
„Tendinţa se schimbă în ceea ce priveşte volatilitatea şi dependenţa excesivă de combustibili fosili, iar acum începem să vedem cum ‘anxietatea la pompă’ [legată de costul benzinei] înlocuieşte ‘anxietatea de autonomie’ [teama că bateria se va descărca în timpul drumului]”, a declarat Matt Galvin, şeful operaţiunilor din Marea Britanie ale producătorului de vehicule electrice Polestar, indicând o creştere a solicitărilor şi a test drive-urilor pentru vehiculele companiei.
Vizualizările pentru reclamele modelelor noi BYD în Marea Britanie au crescut cu 77% de la an la an, în timp ce căutările pentru vehiculele BYD second-hand au crescut cu peste 375%, potrivit platformei online AutoTrader.
Printre cele mai vizualizate modele BYD s-au numărat Sealion 7, un automobil electric cu preţul de 47.015 lire sterline, şi Sealion 5, un hibrid plug-in de 29.885 lire sterline. Într-o reclamă de 30 de secunde difuzată pe reţelele sociale în această săptămână, BYD Europe a folosit sloganul: „Preţurile combustibilului se schimbă, planurile tale nu. Economiseşte bani cu un BYD.”
Cel mai mare producător de vehicule electrice din lume s-a concentrat pe extinderea vânzărilor internaţionale, pe fondul unor presiuni semnificative pe piaţa internă, semnând recent un parteneriat cu actorul James Bond, Daniel Craig, pentru lansarea noului său model premium Denza în Europa.
Grupul chinez a raportat vineri prima scădere a profitului anual din ultimii patru ani, iar preşedintele său, Wang Chuanfu, a avertizat că competiţia de preţuri pe piaţa internă de vehicule electrice a ajuns la „punct de fierbere”. În ciuda scăderii vânzărilor pe plan intern, acţiunile BYD au crescut cu 17,5% de la începutul războiului din Iran, pe fondul speranţelor investitorilor într-un impuls pentru energia curată.
Subliniind avantajul tehnologic al vehiculelor electrice chinezeşti, Wang a adăugat: „Aceasta reprezintă o perioadă de oportunitate de aur pentru ca brandurile chinezeşti să se extindă la nivel global.”
Solicitările pentru modele electrice pe site-ul Renault au crescut cu 24% începând cu 28 februarie, potrivit producătorului francez.
La Kia, care urmează să lanseze EV2, cel mai ieftin şi mai mic model electric al său, cu un preţ sub 25.000 de lire sterline, cererile pentru test drive-uri au crescut cu 84% din februarie 2025, conform companiei.
Interesul pentru vehiculele electrice a crescut, în mod tradiţional, odată cu scumpirea combustibilului, însă, istoric, a scăzut rapid atunci când piaţa s-a stabilizat. Potrivit organizaţiei auto RAC, preţurile benzinei în Marea Britanie au crescut cu 13% de la finalul lunii februarie, ajungând la 1,50 lire pe litru — cel mai ridicat nivel din aproape doi ani.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













