Maşina care a reuşit să enerveze italienii: Luce, primul model electric de la Ferrari, desenat de Jony Ive, fostul designer de la Apple, pune în discuţie nu doar viitorul Ferrari, dar industria italiană de maşini de lux. Ministrul Transporturilor, Matteo Salvini: Enzo Ferrari s-ar răsuci în mormânt

Autor: Ştefan Stan Postat la 30 mai 2026 11 afişări

Maşina care a reuşit să enerveze italienii: Luce, primul model electric de la Ferrari, desenat de Jony Ive, fostul designer de la Apple, pune în discuţie nu doar viitorul Ferrari, dar industria italiană de maşini de lux. Ministrul Transporturilor, Matteo Salvini: Enzo Ferrari s-ar răsuci în mormânt

Primul vehicul complet electric al Ferrari a stârnit nelinişte în Italia în legătură cu celebrul producător de maşini de lux şi a intensificat dezbaterea din ţară despre conducerea lui John Elkann, moştenitor al dinastiei Agnelli şi preşedinte executiv al companiei, scrie FT. 

Designul futurist al modelului Luce, proporţiile sale neobişnuite şi ruptura simbolică faţă de tradiţia Ferrari bazată pe motoare termice au provocat indignare în rândul pasionaţilor, foştilor executivi şi politicienilor din întreaga Italie.

Ministrul Transporturilor, Matteo Salvini, a declarat că fondatorul Ferrari, Enzo Ferrari, „s-ar răsuci în mormânt”. Valul aproape zilnic de critici la adresa modelului Luce vine pe fondul întrebărilor legate de modul în care Elkann administrează activele italiene, atât în rolul său de şef al holdingului familiei Agnelli, Exor, cât şi ca preşedinte al Ferrari.

Luce, care costă 550.000 de euro, a fost proiectat în colaborare cu fostul şef de design al Apple, Jony Ive, şi cu designerul Marc Newson. Proiectul EV, început în urmă cu aproximativ cinci ani, s-a născut din relaţia personală de lungă durată a lui Elkann cu Ive şi Newson.

Descriind public colaborarea ca parte a unui efort mai amplu de a regândi modul în care Ferrari abordează primul său vehicul electric, Elkann a declarat la evenimentul de lansare al modelului Luce că firma „a luat decizia deliberată de a conduce ceea ce urmează”.

Familia Agnelli a controlat mult timp multe dintre cele mai importante active industriale ale Italiei prin intermediul Exor. Timp de decenii, aceştia au avut un statut aproape regal în Italia, iar deţinerea Fiat — cel mai mare angajator privat al ţării în perioada postbelică — i-a plasat în centrul vieţii economice şi publice italiene.

Însă Elkann, nepotul industriaşului Gianni Agnelli, a restructurat grupul printr-o serie de vânzări şi fuziuni despre care criticii spun că au îndepărtat imperiul de ţara sa de origine.

Într-un interviu acordat Mediaset, Carlo Calenda, fost ministru italian al industriei şi fost executiv Ferrari, a catalogat modelul electric Luce drept „o insultă estetică şi tehnologică”. El l-a acuzat, de asemenea, pe Elkann că vrea să distrugă Ferrari şi alte companii care au făcut cândva parte din imperiul Agnelli.

Exor, în numele lui Elkann, a refuzat să comenteze reacţiile.

De când Elkann a preluat conducerea imperiului Agnelli în urmă cu 20 de ani, el a renunţat la companii considerate cândva simboluri naţionale. Printre activele vândute se numără producătorul de vehicule comerciale Iveco şi compania de componente high-tech Magneti Marelli. Fiat a fost absorbit în Stellantis printr-o fuziune cu grupul francez PSA, în timp ce italienii şi-au exprimat îngrijorarea privind viitorul uzinelor auto din ţară. În acest an, Elkann a vândut grupul media GEDI, editorul publicaţiilor La Repubblica şi La Stampa, unui miliardar grec.

Calenda a adăugat: „Nu înţeleg de ce nimeni nu face nimic în timp ce [el] distruge fabricile italiene ale Stellantis şi vinde Comau, Magneti Marelli, Iveco, La Stampa, La Repubblica.”

Cu toate acestea, doar Ferrari reprezintă aproximativ o treime din activele totale ale Exor. La începutul acestui an, Elkann a refuzat o ofertă de 1 miliard de euro venită din partea grupului crypto Tether pentru clubul de fotbal Juventus. Stellantis, care deţine şi producătorul de lux Maserati, încă are peste 30.000 de angajaţi în Italia.

Comentatorii online l-au acuzat pe Elkann că „a distrus tot ce a atins” înainte să ajungă la Ferrari. Unii au sugerat că Elkann, originar din Torino, ar trebui să părăsească Italia şi să se mute în Olanda, unde Exor îşi are sediul juridic.

Alţii au numit mutarea „genială”. Un expert italian în branding, cu o comunitate mare pe reţelele sociale, a spus că modelul Luce ar putea ajuta Ferrari să evite soarta unor branduri precum Nokia, BlackBerry, Kodak sau Blockbuster — companii dominante cândva, distruse de schimbările tehnologice.

„Ferrari a făcut un pariu riscant, dar priveşte dincolo de clienţii de astăzi”, a spus influencerul. „Clienţii săi viitori au acum 14 ani, au crescut cu Tesla şi s-ar putea să nu le pese de zgomotul unui motor termic.”

Intensitatea reacţiilor reflectă locul unic pe care Ferrari îl ocupă în cultura italiană. Compania a reprezentat mult timp un amestec de mândrie naţională, excelenţă inginerească şi mitologie sportivă. Calul cabrat, sau cavallino rampante în italiană, este unul dintre cele mai recognoscibile simboluri ale ţării.

 

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
ferrari,
model
COVER STORY. România dintre cod şi strategie: cum a ajuns Accenture să construiască de aici proiecte care influenţează industrii globale

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.