Internetul ajunge pe Lună. NASA şi Nokia vor instala o reţea 4G care ar putea schimba viitorul explorării spaţiale
Dacă până acum comunicaţiile pe Lună se bazau exclusiv pe staţii radio, viitoarele misiuni ar putea beneficia de internet mobil asemănător celui de pe Pământ. NASA şi Nokia dezvoltă prima reţea celulară 4G care va funcţiona pe suprafaţa Lunii, un proiect menit să susţină viitoarele baze lunare şi, pe termen lung, explorarea planetei Marte. Potrivit CNN, tehnologia ar putea transforma modul în care astronauţii comunică, colectează date şi chiar păstrează legătura cu familiile lor.
Primul pas către internetul din spaţiu
Trimiterea unui mesaj de pe Lună sau transmiterea unui videoclip de pe Marte ar putea deveni, în următorii ani, o realitate. Aceasta este viziunea comună a NASA şi Nokia, care colaborează pentru dezvoltarea primei reţele celulare 4G pe Lună, un proiect considerat esenţial pentru construirea unei prezenţe umane de lungă durată în afara Pământului. În cursul acestui an, o rachetă SpaceX urmează să transporte către Lună un sistem simplificat de comunicaţii 4G. Data lansării nu a fost încă anunţată oficial. După aselenizare, echipamentul va fi instalat în apropierea polului sud lunar şi va fi operat de la distanţă de pe Pământ.
O reţea construită să reziste în cele mai dure condiţii
Potrivit lui Walt Engelund, adjunct al administratorului pentru programe din cadrul Direcţiei pentru Tehnologii Spaţiale a NASA, una dintre cele mai mari provocări este dezvoltarea unui echipament de telecomunicaţii suficient de compact, uşor şi eficient energetic pentru a funcţiona în spaţiu fără intervenţia unui tehnician. În plus, acesta trebuie să reziste temperaturilor extreme, radiaţiilor cosmice şi condiţiilor dure de pe suprafaţa Lunii. Sistemul este dezvoltat de Bell Labs, divizia de cercetare a Nokia, folosind în mare parte componente comerciale adaptate pentru mediul spaţial. Echipamentul va fi montat pe un modul de aselenizare construit de compania americană Intuitive Machines. Odată activată, reţeaua va conecta modulul de aselenizare cu două vehicule robotizate care vor avea o misiune importantă: căutarea gheţii lunare.
Gheaţa de pe Lună ar putea alimenta viitoarele misiuni spre Marte
Unul dintre roboţi, Lunar Outpost Rover, va explora regiunea Shackleton Connecting Ridge, în timp ce celălalt, Micro-Nova Hopper, va coborî într-un crater pentru a căuta dovezi directe ale existenţei gheţii. Imaginile şi datele colectate vor fi transmise aproape în timp real prin intermediul reţelei 4G către modulul de aselenizare şi apoi spre Pământ. Descoperirea şi exploatarea gheţii reprezintă un obiectiv strategic pentru NASA. Aceasta poate fi folosită pentru obţinerea oxigenului necesar astronauţilor, dar şi pentru producerea combustibilului care, în viitor, ar putea alimenta misiuni lansate spre Marte direct de pe Lună.
Comunicaţiile, la fel de importante ca apa şi oxigenul
Proiectul este o componentă-cheie a programului Artemis, prin care NASA intenţionează să readucă oameni pe Lună în acest deceniu. În prezent, astronauţii comunică prin radio, însă agenţia spaţială doreşte un sistem capabil să transmită imagini video de înaltă rezoluţie şi volume mari de date ştiinţifice, pe măsură ce misiunile devin tot mai complexe. „Posibilitatea de a comunica pe Lună este esenţială pentru programul Artemis – la fel de importantă ca energia, apa potabilă sau aerul pe care îl respiră astronauţii”, afirmă Walt Engelund, citat de CNN. Pe termen lung, infrastructura ar putea permite exploratorilor să transmită instantaneu rezultate ştiinţifice, să comunice cu centrul de control şi chiar să vorbească cu familiile lor aproape la fel de uşor cum folosesc astăzi telefoanele mobile pe Pământ.
Fundamentul unei economii lunare
NASA a selectat Bell Labs în cadrul programului Tipping Point, prin care finanţează tehnologii inovatoare destinate viitoarelor misiuni spaţiale. Compania a primit în 2020 o finanţare de 14,1 milioane de dolari pentru dezvoltarea reţelei lunare, iar ulterior Nokia a fost selectată şi de Agenţia pentru Proiecte Avansate de Cercetare în Domeniul Apărării (DARPA) pentru dezvoltarea infrastructurii de comunicaţii care ar putea deveni baza viitoarei economii lunare. „O viitoare economie pe Lună va depinde în mod critic de tehnologiile de comunicaţii, necesare pentru colectarea şi analiza datelor, schimbul de informaţii şi controlul operaţiunilor”, explică Thierry Klein, preşedintele Bell Labs Solutions Research. Potrivit acestuia, infrastructura va susţine atât prezenţa permanentă a oamenilor pe Lună, cât şi operaţiuni robotizate precum transportul, exploatarea resurselor, procesarea mineralelor şi cercetarea ştiinţifică.
Beneficii şi pentru Pământ
Tehnologia dezvoltată pentru Lună ar putea avea aplicaţii importante şi pe Pământ. Dacă o reţea poate supravieţui lansării în spaţiu, vidului cosmic, radiaţiilor şi variaţiilor extreme de temperatură, aceeaşi tehnologie ar putea funcţiona fără probleme în unele dintre cele mai dificile medii terestre: regiunile polare, deşerturile, platformele maritime sau zonele afectate de dezastre naturale. „În cazul instalaţiilor izolate, al infrastructurilor industriale, al intervenţiilor de urgenţă sau al operaţiunilor de apărare este extrem de util să existe echipamente de reţea compacte, uşor de transportat şi de instalat oriunde”, spune Thierry Klein. Deşi proiectul este conceput pentru explorarea spaţiului, efectele sale s-ar putea resimţi şi pe Pământ, unde soluţiile dezvoltate pentru Lună ar putea îmbunătăţi comunicaţiile în unele dintre cele mai greu accesibile regiuni.
Sursa: CNN.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro











