Germania îl acuză pe JD Vance de ipocrizie: vizita în Ungaria, în sprijinul lui Viktor Orbán
Guvernul german a respins acuzaţiile lansate de vicepreşedintele american JD Vance, care a susţinut că Uniunea Europeană ar fi intervenit în alegerile din Ungaria, şi a întors criticile spre Washington.
Sebastian Hille, purtător de cuvânt adjunct al guvernului german, a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă la Berlin, că afirmaţiile lui Vance nu au temei şi că tocmai vizita acestuia ridică întrebări.
„Respingem acuzaţia făcută de vicepreşedintele SUA, JD Vance, privind o presupusă ingerinţă a UE în alegeri”, a spus Hille. „Aş dori să subliniez că vicepreşedintele SUA s-a aflat în Ungaria cu doar câteva zile înainte de vot. Acest fapt vorbeşte de la sine despre cine interferează”.
Criticile autorităţilor germane au fost formulate după ce JD Vance a participat la un eveniment în Budapesta, unde a apărut alături de premierul Viktor Orbán şi a criticat dur instituţiile europene. „Ceea ce s-a întâmplat în această ţară, în mijlocul acestei campanii electorale, este unul dintre cele mai grave exemple de interferenţă străină în alegeri pe care le-am văzut sau despre care am citit vreodată”, a afirmat Vance.
El a atacat şi „birocraţii de la Bruxelles, care au făcut tot ce le-a stat în putinţă pentru a ţine în frâu poporul Ungariei, pentru că nu le place liderul care a apărat interesele oamenilor”.
Vizita vicepreşedintelui american a fost interpretată de opoziţia din Ungaria drept un gest de susţinere directă pentru Viktor Orbán şi partidul său, în contextul alegerilor parlamentare.
Preşedintele SUA, Donald Trump, l-a susţinut la rândul său pe liderul ungar în timpul campaniei, într-un gest considerat neobişnuit în relaţiile transatlantice. Casa Albă vede în Viktor Orbán şi modelul său de „democraţie iliberală” un aliat ideologic important în Europa.
Liderul opoziţiei, Péter Magyar, a reacţionat pe platforma X: „Nicio ţară străină nu poate interveni în alegerile din Ungaria. Aceasta este ţara noastră. Istoria Ungariei nu se scrie la Washington, Moscova sau Bruxelles - se scrie pe străzile şi în pieţele Ungariei”.
Germania a transmis că nu are o poziţie în privinţa rezultatului alegerilor. Potrivit purtătorului de cuvânt, cancelarul Friedrich Merz „nu are nicio preferinţă” privind rezultatul votului de duminică şi va respecta decizia alegătorilor din Ungaria.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













