Centrala de cogenerare de pe platforma Petromidia Năvodari, operată de Rompetrol Energy, a livrat în primele patru luni din 2026 în Sistemul Energetic Naţional energie electrică în valoare totală de peste 6 milioane de dolari

Autor: Roxana Rosu Postat la 07 mai 2026 8 afişări

Centrala de cogenerare de pe platforma Petromidia Năvodari, operată de Rompetrol Energy, a livrat în primele patru luni din 2026 în Sistemul Energetic Naţional energie electrică în valoare totală de peste 6 milioane de dolari

Centrala de cogenerare de pe platforma Petromidia Năvodari, operată de Rompetrol Energy, a trecut prin toate testele şi certificările necesare pentru funcţionarea continuă şi a produs, în primele patru luni din 2026, aproximativ 180.000 de MWh de energie electrică.

Circa 25% din total a fost livrat în Sistemul Energetic Naţional, în valoare totală de peste 6 milioane de dolari.

„Centrala de cogenerare reprezintă un pilon esenţial de stabilitate atât pentru rafinăria Petromidia, cât şi pentru Sistemul Energetic Naţional, contribuind decisiv la echilibrarea reţelei din Dobrogea. Performanţele obţinute reflectă profesionalismul, disciplina şi responsabilitatea echipei noastre, formată şi consolidată alături de ingineri cu expertiză solidă în cogenerare. Prin integrarea echipamentelor de ultimă generaţie şi prin operarea coordonată a întregului sistem, asigurăm funcţionarea la cele mai înalte standarde de siguranţă, eficienţă şi fiabilitate”, a declarat Boris Bucur, Director General al Rompetrol Energy.

Cele două grupuri (turbine împreună cu cazanele de abur) din configuraţia centralei au produs şi 300.000 de tone de abur tehnologic, cantităţi suficiente pentru a susţine procesele termice şi mecanice specifice rafinăriei Petromidia.

Centrala are inclusiv capacitatea de a funcţiona în mod insularizat, fără să depindă direct de Sistemul Energetic Naţional, în eventualitatea unor perturbări în reţea, ceea ce conferă un plus de siguranţă proceselor operaţionale din rafinăria Petromidia. Recent, centrala a fost angrenată într-un exerciţiu care a testat această capacitate.

Integrarea centralei de cogenerare reduce dependenţa energetică a rafinăriei Petromidia, optimizează costurile şi oferă un control sporit asupra resurselor.

În decembrie 2025, Rompetrol Energy a devenit operatorul exclusiv al centralei. Testele de punere în funcţiune şi verificările tehnice au fost realizate între februarie şi decembrie 2025.

Producţia de energie electrică a început în primăvara anului trecut, odată cu sincronizarea turbinelor SGT‑750 cu Sistemul Energetic Naţional, iar din toamnă centrala a putut furniza concomitent energie electrică şi abur, odată cu intrarea în funcţiune a cazanelor recuperatoare.

Rompetrol Energy a fost înfiinţată în anul 2012 pentru a dezvolta şi opera centrala de cogenerare, proiect susţinut prin Fondul de Investiţii în Energie Kazah-Român (FIEKR).

 

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
centrala,
energie,
petromidia,
sistem
COVER STORY. Economia singurătăţii. Mai eficienţi, dar mai singuri - preţul vieţii moderne

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.