Cea mai mare criză din istoria monarhiei britanice: Andrew Mountbatten-Windsor, fratele Regelui Charles, a fost arestat în urma implicării în scandalul Epstein

Autor: Ziarul Financiar Postat la 19 februarie 2026 12 afişări

Cea mai mare criză din istoria monarhiei britanice: Andrew Mountbatten-Windsor, fratele Regelui Charles, a fost arestat în urma implicării în scandalul Epstein

Andrew Mountbatten-Windsor, fratele Regelui Charles, a fost arestat la domiciliul său din Sandringham, în urma unei percheziţii a poliţiei, după dezvăluiri privind relaţia sa cu Jeffrey Epstein, scrie FT. 

Într-un comunicat emis joi, Thames Valley Police a anunţat că a deschis o investigaţie pentru presupusa infracţiune de abuz în serviciu.

„Un bărbat în vârstă de aproximativ 60 de ani din Norfolk a fost arestat şi se află în continuare în custodia poliţiei”, au transmis autorităţile.

Poliţia declarase săptămâna trecută că analizează probele pentru a decide dacă va lansa o investigaţie completă împotriva lui Mountbatten-Windsor pentru abuz în serviciu, în urma dezvăluirilor legate de comportamentul său în funcţie.

Relaţia lui Mountbatten-Windsor cu Epstein a revenit în atenţie anul acesta, după ce Departamentul de Justiţie al SUA a publicat milioane de documente referitoare la finanţatorul discreditat.

Documentele au arătat că Mountbatten-Windsor — căruia fratele său, regele Charles, i-a retras anul trecut titlul de „prinţ” — ar fi făcut lobby în favoarea lui Epstein în timpul unei vizite de stat în Emiratele Arabe Unite, alături de Regină, în 2010.

Dosarele au inclus şi o imagine în care Mountbatten-Windsor apare în patru labe deasupra unei tinere.

Nu era clar la ce activităţi se referă arestarea. Mountbatten-Windsor a negat în mod constant orice faptă financiară sau sexuală ilegală legată de relaţiile sale cu Epstein şi anturajul acestuia.

Regele Charles a declarat la începutul acestei luni că este pregătit să sprijine investigaţiile poliţiei privind fratele său.

Epstein a fost găsit mort într-o celulă din New York în 2019, în timp ce aştepta procesul pentru acuzaţii de trafic sexual cu minori. El fusese condamnat anterior, în 2008, pentru solicitarea de servicii sexuale de la o minoră.

Urmărește Business Magazin

Am mai scris despre:
arestare

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.bmag.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.