Campionatul mondial de înot: David Popovici a câştigat medalia de argint la 200 metri liber

Autor: Petru Mazilu Postat la 18 decembrie 2022 352 afişări

David Popovici a câştigat medalia de argint în finala probei de 200 m liber de la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt pentru seniori de la Melbourne, Australia.

În finala probei de 200 metri liber, David Popovici a înotat pe culoarul al şaptelea şi s-a clasat pe poziţia a doua, una care îi aduce medalia de argint la competiţia din Australia, a anunţat, pe Facebook, Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Calificat în ultimul act cu al şaselea timp, sportivul român în vârstă de 18 ani a oprit cronometrul la 1.40:79.

Medalia de aur a fost câştigată de Sunwoo Hwang din Coreea de Sud cu timpul 1:39.72 min care reprezintă nou record al competiţiei. Al treilea s-a clasat britanicul Tem Dean cu timpul 1:40.86 m.