BREAKING: Iranienii au doborât un avion american F-15 cu doi membri ai echipajului. Unul dintre piloţi a fost salvat de SUA, iar soarta celuilalt rămâne necunoscută. Iranul îi îndeamnă pe oameni să „patruleze” zona şi oferă o recompensă pentru capturarea echipajului
UPDATE: Unul dintre piloţi ar fi fost salvat de către americani. Soarta celuilalt rămâne necunoscută, arată CNN.
Un avion de luptă F-15E al Statelor Unite ar fi fost doborât deasupra Iranului, notează FT.
Soarta echipajului, format dintr-un pilot şi un ofiţer pentru sisteme de armament, era necunoscută, însă a fost declanşată o operaţiune de căutare şi salvare, a precizat sursa.
Televiziunea de stat iraniană a relatat vineri că „un avion de vânătoare avansat” a fost doborât de IRGC, adăugând că pilotul s-a catapultat şi a aterizat pe teritoriul Iranului. Autorităţile au anunţat chiar o „recompensă importantă” pentru orice persoană din provincia Kohgiluyeh şi Boyer-Ahmad care găseşte pilotul american în viaţă.
Imagini difuzate de surse iraniene, despre care analiştii militari spun că par să arate un F-15E, inclusiv un scaun de catapultare, au circulat online, însă acestea nu au putut fi verificate independent.
Alte imagini şi videoclipuri apărute pe reţelele sociale arată, potrivit analiştilor, aeronave americane implicate în misiuni de căutare şi salvare în sud-vestul Iranului.
Tasnim News Agency, apropiată de Gardienii Revoluţiei, a susţinut că forţele americane folosesc elicoptere Black Hawk, un avion C-130 Hercules şi drone pentru a căuta pilotul.
Agenţia a îndemnat, de asemenea, populaţia locală „să patruleze zona cu armele pe care le deţin”.
Urmărește Business Magazin
Citeşte pe zf.ro
Citeşte pe alephnews.ro
Citeşte pe fanatik.ro
Citeşte pe smartradio.ro
Citeşte pe comedymall.ro
Citeşte pe MonitorulApararii.ro
Citeşte pe MonitorulJustitiei.ro
Citeşte pe zf.ro













